Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Szczepionki przyszłości

Zastrzyk w rozwój szczepionek

Laboratorium firmy BioNTech w Marburgu, gdzie produkuje się mRNA do szczepionki przeciwko Covid-19. Laboratorium firmy BioNTech w Marburgu, gdzie produkuje się mRNA do szczepionki przeciwko Covid-19. Anadolu Agency / Getty Images
Zapewne za jakiś czas uznamy obecną pandemię za użyteczną dla rozwoju medycyny, bo takiego impulsu dla rozwoju nowych technologii nie było od lat. A co już widać na horyzoncie?
Cząsteczka szczepionki przeciw Covid-19.Juan Gaertner/Science Photo Library/Getty Images Cząsteczka szczepionki przeciw Covid-19.

Bez koronawirusa SARS-CoV-2 na pewno tak szybko nie powstałyby nowatorskie szczepionki z mRNA, za pomocą których chronimy się przed covidem. Ostatnio jednak pojawia się sporo głosów rozczarowania, że preparaty te są skuteczne „zaledwie” w 70–90 proc. (w zależności od ich rodzaju i wieku szczepionych). A większość Polaków odmawia również zaszczepienia starszej generacji preparatami przeciwko grypie, bo po co się kłuć, skoro jego efektywność waha się – w zależności od sezonu – od 40 do 70 proc.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Nauka i cywilizacja; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczepionki przyszłości"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >