Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Alpejskie pożegnanie z lodem

Dni lodowców są policzone, góry zaczynają się sypać

Aletsch – największy lodowiec Alp, który w ciągu 150 lat skrócił się o ponad 3 km. Aletsch – największy lodowiec Alp, który w ciągu 150 lat skrócił się o ponad 3 km. DPA / PAP
Do połowy wieku najwyższy łańcuch górski Europy straci 80 proc. swoich lodowców. Żeby zapobiec nieszczęściom, takim jak lawina pod Marmoladą, trzeba je drenować. A same szczyty oplatać siecią czujników.
Krater o wymiarach 80 x 200 x 60 m pozostawiony przez serak, który 3 lipca odpadł od lodowca Marmolada.Andrea Carrubba/Anadolu Agency/Abacapress.com/PAP Krater o wymiarach 80 x 200 x 60 m pozostawiony przez serak, który 3 lipca odpadł od lodowca Marmolada.

Wśród małych lodowców, których dni są już policzone, jest i ten, który uczepił się stromych, północnych zboczy Marmolady – najwyższego szczytu malowniczych Dolomitów, pasma górskiego wchodzącego w skład Alp Wschodnich. To, że jego fragment wcześniej czy później się oderwie i poleci w dół, było tylko kwestią czasu. W dwie dekady XXI w. stracił prawie jedną trzecią objętości i jedną czwartą powierzchni. A kurcząc się, popękał na wypukłościach terenu. Rejterował jednak po cichu. To uśpiło czujność.

Polityka 29.2022 (3372) z dnia 12.07.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Alpejskie pożegnanie z lodem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >