Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Wielki Pościg

Wielki pościg. Czy Chiny już przegoniły Stany Zjednoczone?

Chińczycy konsekwentnie, w sposób skoncentrowany inwestują w rozwój kluczowych dla przyszłości technologii. Chińczycy konsekwentnie, w sposób skoncentrowany inwestują w rozwój kluczowych dla przyszłości technologii. Getty Images
Chiny dominują w badaniach nad większością technologii krytycznych dla rozwoju gospodarki i obronności. Czy już przegoniły Stany Zjednoczone?
Rakieta Długi Marsz 9 zaprezentowana na 2022 Airshow w Zhuhai w Chinach.Shujianyang/Wikipedia Rakieta Długi Marsz 9 zaprezentowana na 2022 Airshow w Zhuhai w Chinach.

Służby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych przeżyły w sierpniu 2021 r. szok: Chińczycy zademonstrowali pocisk hipersoniczny zdolny do przenoszenia ładunku jądrowego. Wyniesiony w przestrzeń przez rakietę kosmiczną Długi Marsz, po osiągnięciu orbity okołoziemskiej został zwolniony i lotem szybowcowym okrążył Ziemię. Ze swoim celem ćwiczebnym na terenie Chin rozminął się o kilkadziesiąt kilometrów, co jednak nie zmniejszyło zdumienia amerykańskich wojskowych. Najwyraźniej Chińczycy ich wyprzedzili, mimo że prace nad systemami wykorzystującymi pociski poruszające się co najmniej pięciokrotnie szybciej od dźwięku trwają w USA od lat 50. XX stulecia.

Gen. George Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, stwierdził nawet, że militarno-technologiczna rywalizacja z Chinami zbliżyła się do „momentu sputnikowego”. Przypomniał osłupienie, w jakie USA wprawił Związek Radziecki w 1957 r., umieszczając na orbicie pierwszego sztucznego satelitę, pokazując tym samym, że nie tylko przoduje w rywalizacji o podbój kosmosu, lecz także dysponuje rakietami zdolnymi przenieść ładunek w dowolne miejsce na świecie. Tym razem Chińczycy pokazali, że dysponują pociskami zdolnymi do ataku na terytorium Stanów Zjednoczonych, przed którym Amerykanie nie byliby w stanie się obronić.

Twarda konsekwencja

Jak jednak do tego doszło? Dlaczego nieliczne głosy wojskowych ostrzegających przed możliwą chińską przewagą wywoływały ironiczne odpowiedzi? Na przykład taką, że Chińczycy może i są mistrzami, ale w kopiowaniu cudzych technologii i z tego względu nie mają dostępu do granicy technologicznej, czyli rozwiązań najbardziej zaawansowanych, gdzie nieustannie prym wiodą Stany Zjednoczone.

Częściowej odpowiedzi na te pytania udzielił 10 marca Paul F.

Polityka 15.2023 (3409) z dnia 04.04.2023; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielki Pościg"
Reklama