Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Marcin Krawczyk

Marcin Krawczyk laureatem Nagród Naukowych POLITYKI 2016

Marcin Krawczyk Marcin Krawczyk Leszek Zych / Polityka
W swoich badaniach, znaczących na poziomie światowym, zajmuje się między innymi genem związanym z zapadalnością na marskość i raka wątroby.

Urodzony w 1982 roku, doktor nauk medycznych, kierownik Laboratorium Chorób Metabolicznych Wątroby w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarz w Saarland University Medical Center w Homburgu.

Jest lekarzem praktykiem pracującym z pacjentami ze schorzeniami przewodu pokarmowego. W swoich badaniach, znaczących na poziomie światowym, zajmuje się między innymi genem związanym z zapadalnością na marskość i raka wątroby. Zmiany w tym genie, podwyższające ryzyko raka wątroby, dotyczą nawet 15 proc. Europejczyków. Doktor Krawczyk wykazał, że zrównoważona dieta lub operacje bariatryczne zmniejszające masę ciała pozwalają zminimalizować genetyczne ryzyko chorób wątroby. Analiza genotypu wprowadzona zaś do codziennej diagnostyki pozwoli planować dla pacjentów „terapie szyte na miarę”.

Wraz z zespołem z Centrum Zdrowia Dziecka wykrył pierwszy genetyczny czynnik ryzyka wystąpienia kamicy żółciowej u dzieci.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną