Marcin Rzeszutek finalistą Nagród Naukowych POLITYKI 2018

Marcin Rzeszutek
Zajmuje się badaniem psychospołecznych aspektów życia osób zakażonych wirusem HIV.
Marcin Rzeszutek
Leszek Zych/Polityka

Marcin Rzeszutek

Rocznik 1983. Doktor, adiunkt w Katedrze Psychologii Różnic Indywidualnych na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmuje się badaniem psychospołecznych aspektów życia osób zakażonych wirusem HIV. Z jego badań wynika, że choroba ta może prowadzić do negatywnych konsekwencji psychologicznych pod postacią zaburzenia po stresie traumatycznym (posttraumatis stress disorder, PTSD), ale i paradoksalnych pozytywnych skutków w formie fenomenu potraumatycznego wzrostu, czyli większego docenienia życia oraz lepszego dobrostanu psychologicznego. Zależy to zarówno od wrodzonych uwarunkowań osobowościowych, indywidualnych sposobów radzenia sobie ze stresem, jak i najbliższego otoczenia społecznego. Wyniki badań pokazały również, że szczególnie ważne dla stanu psychicznego tych pacjentów jest pielęgnowanie intymnych relacji w formie nie tyle brania, ile dawania codziennego wsparcia społecznego partnerowi.

Dr Rzeszutek dla swoich badań psychologicznych stara się również znaleźć zastosowanie w biznesie, np. wykazał rolę cech osobowości i doświadczenia inwestorskiego w kontekście racjonalności decyzji polskich inwestorów giełdowych. Badacz łączy działalność naukową z praktyką kliniczną w obszarze psychoterapii, jest certyfikowanym psychoterapeutą Gestalt.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj