Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Marcin Rzeszutek

Marcin Rzeszutek finalistą Nagród Naukowych POLITYKI 2018

Marcin Rzeszutek Marcin Rzeszutek Leszek Zych / Polityka
Zajmuje się badaniem psychospołecznych aspektów życia osób zakażonych wirusem HIV.

Rocznik 1983. Doktor, adiunkt w Katedrze Psychologii Różnic Indywidualnych na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmuje się badaniem psychospołecznych aspektów życia osób zakażonych wirusem HIV. Z jego badań wynika, że choroba ta może prowadzić do negatywnych konsekwencji psychologicznych pod postacią zaburzenia po stresie traumatycznym (posttraumatis stress disorder, PTSD), ale i paradoksalnych pozytywnych skutków w formie fenomenu potraumatycznego wzrostu, czyli większego docenienia życia oraz lepszego dobrostanu psychologicznego. Zależy to zarówno od wrodzonych uwarunkowań osobowościowych, indywidualnych sposobów radzenia sobie ze stresem, jak i najbliższego otoczenia społecznego. Wyniki badań pokazały również, że szczególnie ważne dla stanu psychicznego tych pacjentów jest pielęgnowanie intymnych relacji w formie nie tyle brania, ile dawania codziennego wsparcia społecznego partnerowi.

Dr Rzeszutek dla swoich badań psychologicznych stara się również znaleźć zastosowanie w biznesie, np. wykazał rolę cech osobowości i doświadczenia inwestorskiego w kontekście racjonalności decyzji polskich inwestorów giełdowych. Badacz łączy działalność naukową z praktyką kliniczną w obszarze psychoterapii, jest certyfikowanym psychoterapeutą Gestalt.

Reklama
Reklama