Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Witold N. Nowak

Witold N. Nowak finalistą Nagród Naukowych POLITYKI 2018

Witold N. Nowak Witold N. Nowak Leszek Zych / Polityka
Prowadzi badania mające wyjaśnić, jakie mechanizmy chronią komórki krwiotwórcze przed uszkodzeniami DNA.

Rocznik 1986. Doktor, adiunkt w Zakładzie Biotechnologii Medycznej na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pracę naukową rozpoczął już na II roku studiów, kiedy to zajął się analizą genu ATM. Jego mutacje są przyczyną rzadkiej choroby genetycznej, zespołu ataksji-teleangiektazji, na którą cierpi jego siostra. Nic dziwnego, że dr Nowak od lat zaangażowany jest w działania na rzecz pacjentów z tą chorobą. Jego zainteresowania naukowe dotyczą naprawy DNA, a w szczególności roli w tym procesie białka HMOX1 – oksygenazy hemowej-1. Prowadzone badania mają wyjaśnić, jakie mechanizmy chronią komórki krwiotwórcze przed uszkodzeniami DNA, co ma szansę na zastosowania praktyczne. Mutacje w DNA są przyczyną m.in. nowotworów, a HMOX1 ma wpływ na wiele procesów zachodzących w komórce.

Ostatnie badania dr. Nowaka wskazują, że HMOX1 może odgrywać ważną rolę w utrzymywaniu stabilności genomu. Dr Nowak jest współautorem 25 prac, które cytowano 238 razy, jest laureatem stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w 2015 r. i stypendium EMBL (European Molecular Biology Laboratory).

Reklama
Reklama