Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Łukasz Szarpak

Łukasz Szarpak finalistą Nagród Naukowych POLITYKI 2018

Łukasz Szarpak Łukasz Szarpak Leszek Zych / Polityka
Specjalizuje się w medycynie ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, a jego badania stawiają sobie za cel poprawę skuteczności działań ratunkowych.

Rocznik 1984. Doktor habilitowany nauk medycznych. Prodziekan ds. Naukowych i Współpracy Międzynarodowej na Wydziale Medycznym Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Specjalizuje się w medycynie ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii. Stany nagłe stają się powoli problemem epidemiologicznym, ponieważ coraz częściej, zwłaszcza u osób starszych, pojawia się nagłe zagrożenie życia, ponadto do nagłych zagrożeń życia przyczyniają się postęp technologiczny i zwiększająca się liczba ciężkich obrażeń. Badania dr. Szarpaka stawiają sobie za cel poprawę skuteczności działań ratunkowych. Badacz nie skupia się tylko na osobach dorosłych, ale i na dzieciach, a nawet noworodkach, wytyczając nowe możliwości ich resuscytacji. Jego prace dotyczą też zastosowania pozaustrojowej oksygenacji membranowej i poprawy algorytmu postępowania przy wykorzystaniu tej metody, co może zacznie poprawiać skuteczność ratunkowych świadczeń medycznych w stanach nagłych.

Współpraca międzynarodowa zarówno za granicą (Wiedeń, Santiago de Compostella, Richmond, Cleveland), jak i z polskimi ośrodkami umożliwiła mu stworzenie sieci naukowców zajmujących się problematyką skuteczności i jakości działań ratujących życie. Efektem tej współpracy są liczne publikacje naukowe w renomowanych czasopismach.

Reklama
Reklama