Polityczny portret Krakowa

Długi cień Majchrowskiego
Cóż tam panie w polityce? Majchrowski trzyma się mocno.
Trzy kadencje rządzi już Krakowem Jacek Majchrowski. Czy stanie do wyborów po raz czwarty?
Jarek Praszkiewicz/Forum

Trzy kadencje rządzi już Krakowem Jacek Majchrowski. Czy stanie do wyborów po raz czwarty?

Zbigniew Ziobro ubiegał się o fotel prezydenta Krakowa. Przegrał z Jackiem Majchrowskim.
Marek Lasyk/Reporter

Zbigniew Ziobro ubiegał się o fotel prezydenta Krakowa. Przegrał z Jackiem Majchrowskim.

Jan Rokita też poległ w prezydenckim starciu z Jackiem Majchrowskim.
Artur Barbarowski/SE/EAST NEWS

Jan Rokita też poległ w prezydenckim starciu z Jackiem Majchrowskim.

Czy Jarosław Gowin odważy się zmierzyć z obecnym prezydentem miasta?
Marek Lasyk/Reporter

Czy Jarosław Gowin odważy się zmierzyć z obecnym prezydentem miasta?

Tak mogłoby brzmieć pierwsze, nieśmiertelne zdanie z „Wesela”, gdyby jakiś późny naśladowca Wyspiańskiego zechciał opisać polityczny Kraków w połowie 2014 r. Prezydent jest bowiem jedynym trwałym punktem odniesienia dla krakowskiej polityki, a wokół rozorane partyjne ugory, na których od czasu do czasu wyrastają jakieś figury, często nawet duże, ale przeważnie osobne. O koalicje i alianse w ważnych dla miasta sprawach trudno, bardzo trudno.

Czy są u nas jakieś partie?

Wczesną wiosną, w samo południe, pod Sukiennicami stanęło grono kilku naukowców, by nielicznym dziennikarzom przedstawić protest środowiska akademickiego przeciwko odebraniu miastu 40 mln zł na odnowę zabytków Krakowa. Posłowie z innych regionów, zwłaszcza z Dolnego Śląska, który ma świetnie zorganizowany sejmowy lobbing, zapragnęli bowiem przesunięcia pieniędzy na odnowę krakowskich zabytków z Kancelarii Prezydenta, gdzie stanowią osobną pozycję, do budżetu, aby obdzielić nimi cały kraj. Ten protest nieco poruszył polityczny Kraków i być może po raz pierwszy zaczęła się wspólna walka, aby jednak fundusze dla miasta ochronić. Powstaje nawet projekt specjalnej ustawy mającej dać Krakowowi co jego. Czy to pierwsza jaskółka, że krakowska polityka robi coś więcej, a nie tylko narzeka? I jest przedmiotem narzekań.

Dotychczas narzekała, często zresztą słusznie, że władza centralna jej nie lubi i to od dziesięcioleci. Bo Kraków płacił za przegrane referendum „3 razy tak” w 1946 r., płacił za zbyt arystokratyczno-ziemiańsko-mieszczańskie korzenie, za lewicowego prezydenta wreszcie. Płacił przede wszystkim brakiem inwestycji, które najboleśniej uderzyły, gdy miasto pominięto w gronie organizatorów Euro 2012, ponoć z powodu braku odpowiedniej bazy hotelowej, co zabrzmiało dość śmiesznie. To wersja oficjalna. Bardziej prawdziwa jest ta, że jednak to prof. Majchrowski nie miał siły przebicia w czasie rządów PiS, a Platforma, umocowana na Wybrzeżu, bardziej interesowała się Gdańskiem czy Wrocławiem, gdzie duże wpływy miał mocny wówczas Grzegorz Schetyna. To poczucie krzywdy, które jest ważnym elementem krakowskiej polityki, trwa do dziś, także gdy idzie o rozdział funduszy unijnych. Kraków zdobywa ich dwa razy mniej (na głowę) niż Warszawa i nawet biorąc pod uwagę fakt, że może przedstawia mniej projektów, dysproporcje są uderzające.

Największe centralne zaniedbanie to część obwodnicy, do której budowy miasto wszystko przygotowało, obietnic było wiele, a budowa się odwleka. Może teraz przy okazji planowanych na 2016 r. papieskich Dni Młodzieży czy walki o olimpiadę zimową w 2022 r. coś się poprawi, choć atmosfera wokół idei igrzysk jest fatalna i być może w zaplanowanym na 25 maja referendum krakowianie powiedzą „nie” albo po prostu nie zameldują się przy urnach.

O wyjątkowo marnej krakowskiej polityce krakowianie mogą rozprawiać w nieskończoność. „Czy w ogóle są u nas jakieś partie?”– pytają. No cóż, faktem jest, że od prawie już 12 lat konserwatywnym ponoć miastem rządzi lewicowy prezydent, który w kolejnych wyborach równo kosił – choć nie bez trudu, bo zawsze w drugiej turze – nawet najtęższe czy najbardziej popularne prawicowo-konserwatywne głowy. Padali w tym wyścigu: Jan Rokita, Zbigniew Ziobro, Józef Lassota (wcześniej zasłużony dla miasta prezydent), Ryszard Terlecki, Andrzej Duda. Zaczęto mówić nawet o „klątwie Majchrowskiego”: kto z nim przegrał, ten wcześniej czy później znajdował się na politycznym marginesie. Przykłady? Rokita, Kracik (wojewoda małopolski w latach 2009–11), Lassota, który dopiero obecnie próbuje odnaleźć się w Sejmie, Ziobro, który być może dogorywa ze swoją partią o słabych notowaniach. Teraz z zainteresowaniem śledzone są losy Jarosława Gowina, który publicznie zapowiadał, że wystartuje w kolejnych prezydenckich wyborach, ale nieco ciszej dodawał, że jeśli nie wystartuje Majchrowski. Gowin panicznie boi się Majchrowskiego, to dość powszechna opinia, choć niektóre sondaże dawały mu – jeszcze wówczas, gdy był w PO – nawet niewielkie szanse na zwycięstwo. Teraz zdecydowanie traci.

Na dodatek prof. Majchrowski rządzi bez stabilnego zaplecza partyjnego, a nawet w ogóle bez zaplecza. Pierwsza koalicja, jaką zawarł, zwana zresztą dla niepoznaki „porozumieniem ekonomicznym”, pochodzi z połowy 2012 r., a więc podpisana została symbolicznie na okoliczność jubileuszu 10-lecia jego rządów. Wtedy to wygrywająca w mieście wybory PO (w 2010 r. prawie połowa głosów i zdecydowana większość w Radzie Miasta) doszła do wniosku, że jednak trzeba się zastanowić nad finansami coraz bardziej zadłużonego Krakowa. Nie zawsze bowiem warto na złość prezydentowi uchwalać rozbudowę dwóch stadionów, bo akurat Cracovia i Wisła obchodziły swoje stulecia i postanowiono oba zasłużone kluby stadionami obdarować (by potem głowić się, jak je utrzymać). Niewarto też z oszczędności miejskich przeznaczać na jedzenie dla żyrafy 250 tys. zł, bo choć suma od stadionowej (700 mln zł) zdecydowanie mniejsza, to jedzenie dla żyrafy akurat było.

Buduje miasto i swoją pozycję

Krakowem więc rządzi dziś prezydent Majchrowski formalnie wspierany przez PO i kilku posłów z jego bezpartyjnej listy Przyjazny Kraków. W opozycji znaleźli się radni PiS (zaledwie 10 mandatów) i jest jeszcze kilku niezrzeszonych, którzy po drodze wykruszyli się z innych partii. Majchrowski zdominował, wręcz przytłoczył, krakowską politykę. W tej sprawie nie ma wątpliwości. Przez lata zręcznie manewruje między różnymi partyjnymi interesami, spełnia racjonalne postulaty, ze wszystkimi rozmawia, jeśli trzeba zatrudnia, bo „szkoda, aby doświadczeni samorządowcy się marnowali”, i buduje. Miasto i swoją pozycję. Ponieważ nie ma większości, więc musi często zabiegać o zgodę mieszkańców, z którymi się spotyka i rozmawia, utrwalając wizerunek uniwersyteckiego profesora, który jednak nie ma cienia arogancji. Tego od niego powinni się uczyć miejscowi politycy spiskujący w zamkniętych gronach.

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj