Zagłębie atrakcyjne dla polityków

Urok Uszoka
Śląsk jest dla polityków łakomym kąskiem. Ale trudnym do rozgryzienia.
Portret Wojciecha Uszoka, prezydenta Katowic namalowany przez graficiarza.
Tomasz Griessgraber/Edytor.net

Portret Wojciecha Uszoka, prezydenta Katowic namalowany przez graficiarza.

Elżbieta Bieńkowska podczas II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.
Piotr Drabik/Wikipedia

Elżbieta Bieńkowska podczas II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

W eurowyborach partie rzuciły na Śląsk wszystkie siły. Z Platformy kandydował były premier Jerzy Buzek, z PiS – senator Bolesław Piecha i grono posłów, koalicję SLD-UP reprezentował Adam Gierek, syn wciąż popularnego pierwszego sekretarza PZPR. Janusz Palikot namówił do startu 85-letniego Kazimierza Kutza. Zbigniew Ziobro postawił na byłego mistrza świata w boksie Tomasza Adamka, a Janusz Korwin-Mikke wystawił sam siebie. To tu Platforma kończyła kampanię.

Skąd ta determinacja? Śląsk to kluczowy politycznie okręg. Mieszka tu 4 mln wyborców, w eurowyborach w 2009 r. głosowało ponad 900 tys. – więcej niż w jakimkolwiek innym okręgu. Sam Buzek dostał tyle głosów, że wystarczyło ich, by partia przekroczyła próg wyborczy w skali kraju.

Śląsk jest więc dla polityków atrakcyjnym kąskiem. Ale też trudnym do rozgryzienia. Przez stulecia mieszały się tu wpływy polskie, czeskie, niemieckie, austriackie, pruskie, a nawet rosyjskie. Pamięta się dwudziestolecie międzywojenne, gdy Śląsk – jako jedyne województwo, w innych zresztą niż obecne granicach – miał status autonomii, z własnym Sejmem Śląskim i licznymi uprawnieniami. No i był najbogatszy w II RP.

Nietutejsi łatwo się zgubią w śląskiej plątaninie tożsamości. Nie wiadomo, kto czuje się 100-proc. Ślązakiem, kto Polako-Ślązakiem, kto Ślązako-Polakiem; kto jest po prostu Polakiem, potomkiem przesiedleńców z Kresów, a kto po prostu Niemcem. W granicach województwa jest „czerwone” Zagłębie, które ma zupełnie inną historię, inaczej więc też głosuje. Tu mocna jest lewica, tu najmocniej tęsknią za dekadą Gierka, gdy Polska Ludowa była „dziesiątą potęgą gospodarczą świata”.

Na niezrozumieniu regionu poległ w wyborach do Sejmu w 2011 r. Jarosław Kaczyński. W raporcie o stanie państwa uznał wtedy twierdzenie o istnieniu narodu śląskiego za przyjęcie „zakamuflowanej opcji niemieckiej”. To jedno stwierdzenie było bardzo kosztowne. W każdym ze śląskich okręgów w wyborach do Sejmu PiS poniósł większe straty niż średnio w całym kraju w porównaniu z wyborami w 2007 r.

Dominacja Platformy słabnie

Województwem rządzi teraz koalicja PO-SLD-PSL, marszałkiem jest były poseł PO i były szef NIK Mirosław Sekuła. Z koalicji wyszedł RAŚ, czyli oskarżany o separatyzm Ruch Autonomii Śląska, koalicjant niewygodny dla części Platformy. Jego udział we władzach ułatwiał bowiem PiS ataki na Platformę. Przeciwnikiem tej koalicji był nawet prezydent Bronisław Komorowski. Wydaje się jednak, że RAŚ jest słabszy, niż jego przeciwnicy sądzili – ma kilku radnych w sejmiku, trochę miejskich. W wyborach uzupełniających do Senatu w Rybniku kandydat RAŚ zdobył tylko 13 proc. głosów.

Dominacja Platformy na Śląsku słabnie. Od 2011 r. partia Kaczyńskiego mozolnie odrabia straty. Zmiany w regionie wykazała Diagnoza Społeczna prof. Czapińskiego – od wiosny 2011 do wiosny 2013 r. poparcie PO spadło o 9 pkt proc., notowania PiS podskoczyły zaś o 4 pkt. Objawem lepszej formy PiS były wybory uzupełniające do Senatu w Rybniku – rok temu kandydata PO pokonał reprezentant PiS.

W całym województwie, jak pokazują sondaże, wciąż prowadzi jednak partia Tuska. Mocną pozycję PO zawdzięcza (jak zresztą w wielu innych regionach) raczej słabości opozycji niż jakości własnych rządów. Poprzedni marszałek Adam Matusiewicz pod koniec 2012 r. podał się do dymisji – wymuszonej przez władze centralne PO – za chaos w Kolejach Śląskich. Kilka miesięcy później został wyrzucony z partii za szkodzenie jej wizerunkowi.

Sprawa Kolei Śląskich wróci pewnie w kampanii do samorządu. Podobnie jak afera z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągowym czy niedokończona budowa Stadionu Śląskiego – przewiduje Przemysław Jedlecki, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Platformie pomagają postaci powszechnie z nią kojarzone, choć jedna z nich jest w cichym konflikcie z Tuskiem, a druga jest bezpartyjna. Królem politycznego Śląska jest Jerzy Buzek, którego fetują tu wręcz nieprzytomnie. – Na otwarciu dworca w Katowicach był tłum vipów. Buzek pojawił się trochę później, ale to jego otaczały tłumy. Ludzie prosili o autograf, zdjęcie, rozmawiali. Nikomu nie odmawiał. W eurokampanii jeździł ze spotkania na spotkanie, nawet do najmniejszych miejscowości – mówi Jedlecki.

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj