Kim są włodarze Gdańska, Sopotu i Gdyni?

Tercet eg(z)otyczny
Kiedyś prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu byli w dobrych relacjach, także prywatnych. Dziś trzeba ich przymuszać do współpracy.
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Krzysztof Mystkowski/KFP

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Wojciech Szczurek, włodarz Gdyni.
Andrzej J. Gojke/KFP

Wojciech Szczurek, włodarz Gdyni.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Krzysztof Mystkowski/KFP

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

W lipcu atrakcją kanikuły stało się zdjęcie, które Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wrzucił na Facebooka. Pozuje w koszulce z nadrukowanymi portretami Pawła Adamowicza (prezydent Gdańska) i Wojciecha Szczurka (włodarza Gdyni) oraz napisem „Jesteśmy kumplami”. Karnowski pamięta, że przed laty wszyscy trzej dostali podobne koszulki. To były czasy, kiedy ich stosunki wyglądały dużo lepiej niż obecnie. Karnowski odpuścił Szczurkowi ostatnią zniewagę (podebrał drużynę koszykówki, proponując lepsze warunki w Gdyni) i wysłał do „kumpli z koszulki” esemesy z propozycją spotkania przy winie lub piwie w jakimś barze.

Oni i ich orkiestry

Całą trójkę dużo łączy: poglądy (liberalno-konserwatywne, z akcentem na drugi człon), wiek (Szczurek i Karnowski to rocznik 1963, Adamowicz – 1965), czas zasiadania na prezydenckich fotelach i to, że nie mają kontrkandydatów, którzy stwarzaliby realne zagrożenie. Jedni ich rządy (od 1998 r.) nazwą stabilnością władzy, inni skostnieniem spowodowanym brakiem kadencyjności. Szczurek, wywodzący się z Ruchu Stu, jest bezpartyjny (lokalne ugrupowanie Samorządność, motto: „Moją partią jest Gdynia”). Adamowicz i Karnowski do PO trafili ze Stronnictwa Konserwatywno-Liberalnego. Karnowski bezpartyjny stał się z musu, po tym jak w 2008 r. jego przyjaciel Sławomir Julke oskarżył go o próbę korupcji (z ośmiu zarzutów pozostały trzy, mniejszego kalibru, wciąż nierozstrzygnięte przez sąd).

Są bardzo różni charakterologicznie i choć każdemu stawia się zarzut egocentryzmu, doktora prawa Szczurka cechuje powściągliwość i układność, wsparta ujmującym uśmiechem. Skromność w sposobie bycia plus ten uśmiech łagodzą dystans, jaki zachowuje w relacjach z otoczeniem. Nie brak opinii, że jest „jak w gorsecie”. Najtrudniejszy do rozszyfrowania. Rządzi twardą ręką w miękkiej rękawiczce. W 28-osobowej radzie miasta ma aż 21 swoich radnych. Z całej trójki to chyba on wykazuje największą skłonność do myślenia perspektywicznego, strategicznego, a zarazem konkretnego.

Doktor nauk ekonomicznych, inżynier budownictwa Karnowski to twarda ręka bez rękawiczki. W sposobie bycia bezpośredni, z inklinacją do rubaszności. Nazywany „Sołtysem”, według niektórych dlatego, iż chce decydować o najmniejszych drobiazgach. Ale nawet oponenci cenią jego determinację, energię i waleczność, którą imponował zwłaszcza wtedy, gdy znalazł się w tarapatach. Teraz w radzie miasta nie ma komfortowej sytuacji. Wskutek wspomnianej już afery jako jedyny z trójki w 2010 r. potrzebował do reelekcji drugiej tury, w której uzyskał niewielką przewagę nad rywalem Wojciechem Fułkiem (Ruch Kocham Sopot), który wcześniej był jego zastępcą.

Adamowicz, prawnik, podobno intensywnie nad sobą pracuje. Ci, którzy znają go bliżej, widzą zmiany. Chodzi nie tylko o publiczny wizerunek, ale także o wiedzę i umiejętności. Nigdy nie był liderem, który porywa. Drętwy, koturnowy, patetyczny. Przeciwnicy – jak lewicowa radna Jolanta Banach – użyją słowa: „pretensjonalny”. Jego styl kojarzy się z panowaniem, celebrowaniem władzy. Ale otwarty i prostolinijny. Pod postacią Adama Owicza stał się bohaterem powieści satyrycznej w odcinkach.

W Gdańsku PO ma w radzie aż 26 z 34 radnych. – To ewenement wśród 12 największych miast w Polsce, nawet Dutkiewicz ma koalicję – podkreśla prezydent. Paradoksalnie wcale nie ma lekko. Najsilniejszą opozycją wobec prezydenta z PO są radni z tej samej partii. Głównie młodzi, ze stajni Sławomira Nowaka i Agnieszki Pomaskiej. Głodni zmiany pokoleniowej. Rok temu rzucili pomysł, by kandydat PO na prezydenta Gdańska był wyłaniany w prawyborach. Była to ewidentna próba zakwestionowania pozycji Adamowicza. Pomysł wiązano z posłanką Pomaską, wcześniej radną, która – jak powiada Adamowicz – zrobiła karierę na byciu w kontrze do niego. Stała się wzorem dla młodych radnych, którym też marzy się posłowanie. Ideę prawyborów uciął w zarodku Sławomir Nowak, jednym esemesem.

Radna Jolanta Banach wspomina sesję absolutoryjną pod koniec czerwca br., z przemówieniem prezydenta. Nie było żadnych braw. To jakiś rodzaj manifestacji. Okazują chłód w relacjach – konstatuje.

Na różne nuty

Trójmiejscy włodarze cały czas są ze sobą porównywani. Owe recenzje, opisy, że ten taki, a tamten siaki, w sposób naturalny nie sprzyjają współpracy. Częściej na porównaniach zyskuje prezydent Gdyni. Czy sprawiedliwie, to inna kwestia. Rządzi mniejszym miastem, o mniejszej skali problemów, gdzie pozytywne zmiany są bardziej widoczne, nie roztapiają się w masie tego, co wymaga naprawy. Gdy wziąć pod uwagę wymierne wskaźniki, Gdańsk okaże się pod różnymi względami lepszy (np. inwestycje, środki unijne). Choć z badań wynika, że gdynianie są bardziej zadowoleni.

Rywalizacja gdyńsko-gdańska nieobca była poprzedniczce Szczurka, nieżyjącej już Franciszce Cegielskiej. Kamera utrwaliła podczas jakiejś fety jak śpiewa: „Dwaj Murzyni w mieście Gdyni urządzili sobie bal, jedli, pili i tańczyli, a tym w Gdańsku było żal”. Dziś sama obecność po sąsiedzku dwóch portów morskich z osobnymi zarządami musi wywoływać rywalizację (która się wycisza, gdy widać, że wystarczy inwestorów oraz pracy dla obu portów).

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj