Życie polityczne Lublina

Sztukmistrz w mieście cudów
Lublin polityczny to miasto pełne paradoksów, wręcz cudów. Od lat wybory wygrywa tu PiS, ale rządzi Platforma. A w głosowaniach na prezydenta bywa, że zwyciężają ci, którzy mieli z kretesem przegrać.
Prezydent Żuk w pierwszej parze poloneza, 3 maja 2013 r.
Piotr Michalski/Agencja Gazeta

Prezydent Żuk w pierwszej parze poloneza, 3 maja 2013 r.

Ratusz w Lublinie
Marcin Białek/Wikipedia

Ratusz w Lublinie

W lubelskim PO iskrzy, w PiS trzeszczy, lewica w zaniku, Palikot głównie w telewizji, tylko PSL pracuje nad transferami. Głosów w mieście nie zdobywa, ale dwóch radnych już ma. Polityczny Lublin wydawać się więc może miastem nieobliczalnym.

W dodatku prezydent Krzysztof Żuk, który dopiero kończy swoją pierwszą kadencję, wśród ogółu prezydentów wielkich miast znajduje się w ścisłej czołówce. W rankingu „Newsweeka” wyprzedzają go tylko tak zasłużone wieloma kadencjami tuzy jak Ryszard Grobelny z Poznania i Jacek Karnowski z Sopotu. W pobitym polu zostały takie gwiazdy, jak Rafał Dutkiewicz z Wrocławia czy Wojciech Szczurek z Gdyni. Tak błyskawicznego awansu chyba w Polsce nie było.

„Żuk i długo, długo… nikt”, to dość częste tytuły w lubelskiej prasie. Rzeczywiście w ubiegłorocznym sondażu dla „Gazety Wyborczej” Żuk zebrał 43 proc. poparcia, ale już w tym roku miał ponad 50-proc. zwolenników. Przed wyborami odda sporo inwestycji, więc nic nie wskazuje, by jego popularność miała spadać.

Gwiazdy i meteory

To „Żuk i długo, długo… nikt” jest intrygujące, biorąc pod uwagę fakt, że lubelska polityka skrzy się od gwiazd. Jeszcze zanim w 2005 r. zabłysnął Janusz Palikot, umieszczony przez Donalda Tuska na pierwszym miejscu listy PO do Sejmu, królowały tu: lewicowa Izabella Sierakowska, osoba o wielkim politycznym temperamencie, oraz Elżbieta Kruk z PiS, liderka wygrywająca wszystkie wybory. Była też oczywiście Zyta Gilowska, swego czasu absolutnie pierwsza polityczna liga, minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk z SLD i Joanna Mucha mająca być wielkim atutem partii Tuska. Lublin wydawał więc polityków rangi krajowej, ale gdy przychodziło do spraw lokalnych, szło tak marnie, że miasto zaczęło uchodzić za symbol wszechogarniającego marazmu.

Ten klimat stawał się przekleństwem i rzutował na różne inicjatywy miasta. Dobrym pomysłem poprzednika prezydenta Żuka było, żeby Lublin ubiegał się o status Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (rywalizując z 10 innymi polskimi miastami). Zaplanowany program działań został oceniony znakomicie, ale Lublin przegrał z Wrocławiem. Niesprawiedliwie, bo propozycje Lublina i Katowic podobały się wielu jurorom najbardziej. Ale Wrocław miał lepszy piar i wyżej postawionych protektorów i ogólnie uznano, że poradzi sobie lepiej niż prowincjonalny Lublin. Dziś widać, że być może Lublin poradziłby sobie jednak lepiej, ale prezydent Żuk, bo to już za jego kadencji zapadła ostateczna decyzja, zebrał spore cięgi za rozbudzenie nadmiernych oczekiwań. Tyle że się nie poddał i podtrzymał wiele zrodzonych wtedy społecznych inicjatyw.

To dobrze, bo Lublin przez dekady był prowincjonalny i ospały. Co bardziej aktywni wyjeżdżali, spora część mieszkańców marzyła o pracy wyłącznie w administracji, bo to dawało pewność etatu, a wielu żyło po prostu ze studentów (jest ich tu 80 tys.). Zresztą badania socjologiczne pokazywały, że spośród studentów aż 60 proc. nie marzyło o niczym więcej jak o pracy w administracji. Utarło się więc przekonanie, że w Lublinie nie ma ducha przedsiębiorczości, że miasto jest roszczeniowe.

Ospała była również miejska władza. O rządach prezydenta z PiS Andrzeja Pruszkowskiego (1998–2006) dość elegancko mówi się, że były „niemrawe”, choć projekt budowy stadionu pochodzi z tamtych czasów. Różnica jest taka, że za Pruszkowskiego debatowano o lokalizacji, a Żuk, który został na początek wiceprezydentem, podjął decyzję o zmianie lokalizacji i budowie. W dodatku ją przeprowadził. Przez pewien czas liczono, że to dynamiczny Palikot ożywi Lublin, bo zapowiedział, że wystartuje w wyborach (w 2006 r.) i zrobi z Lublina drugą Barcelonę. Twierdził, że potrzebuje na to 20 lat, porównał bowiem intelektualny i kulturalny kapitał Lublina z Barceloną sprzed lat dwudziestu i wszystko mu się zgodziło. Tyle że u progu kampanii samorządowej zakochał się (odnotowała to miejscowa prasa) i zrezygnował.

 

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj