Rynek

Uzależnieni niepoliczeni

Hazard: statystyk brak

stoneflower / Flickr CC by SA
Trudno powiedzieć, czy hazard jest w Polsce taką plagą, jak twierdzi Donald Tusk. Brakuje statystyk.

Uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Zdrowia i podległym Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nie są prowadzone statystyki na temat liczby osób uzależnionych od hazardu” – przekazał „Polityce” rzecznik prasowy resortu zdrowia Piotr Olechno, którego poprosiliśmy o podanie przynajmniej przybliżonej liczby uzależnionych. Rzecznik poinformował, że minister zdrowia Ewa Kopacz zwróciła się do NFZ z prośbą o sporządzenie takiej statystyki, ale zrobił to dopiero 30 października, a więc trzy dni po tym, jak premier wypowiedział branży hazardowej wojnę. Jak wiadomo, kazał ministrom napisać zupełnie nową restrykcyjną ustawę, wychodząc z założenia, że hazard w Polsce trzeba radykalnie ograniczyć ze względu na jego negatywne społeczne skutki. To, że problem faktycznie jest i narasta, potwierdzają szefowie ośrodków odwykowych.

– Gdy we wrześniu ubiegłego roku poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o przesłanie analizy dotyczącej skali zjawiska, wyjaśniono nam, iż badania epidemiologiczne hazardu nie obejmują – mówi Bogumił Brejt, prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Promocji Odpowiedzialnej Gry, który przestał się wówczas dziwić, dlaczego resort Ewy Kopacz do projektu noweli ustawy nie wnosi żadnych uwag. Wtedy problemu szkodliwości jednorękich bandytów nikt nie podnosił, rząd Donalda Tuska zamiar znowelizowania ustawy hazardowej uzasadniał koniecznością pozyskania dodatkowych 400 mln zł rocznie na budowę stadionów na Euro 2012.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną