Rynek

Inżynierowie nadchodzą?

Coraz więcej chętnych na politechniki

Minister nauki ogłosiła sukces – z danych podsumowujących ostatni nabór na wyższe uczelnie wynika, że po raz pierwszy od lat politechniki okazały się równie popularne wśród kandydatów na studia jak uniwersytety.

O jedno wolne miejsce w obu typach szkół ubiegało się tyle samo – średnio 3,5 osoby. Jedna trzecia z 20 najchętniej wybieranych kierunków to kierunki inżynierskie, tzw. zamawiane, które eksperci resortu uznali za strategiczne dla rozwoju naszej gospodarki i które ministerstwo dodatkowo finansuje. Euforię powinien studzić fakt, że dwa pierwsze miejsca na liście tych najpopularniejszych kierunków zajmują wciąż zarządzanie (35 tys. kandydatów) i pedagogika (33 tys.). A przecież zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach od lat jest w Polsce zaspokojone.

W ogólnym rozrachunku jednak rzeczywiście można mieć nadzieję, że zaczyna się wreszcie wśród polskich maturzystów tendencja do świadomego wyboru studiów - z wykorzystaniem informacji o perspektywach na rynku pracy, z wybiegającą w dalszą przyszłość refleksją – czy lepsze łatwe studia i niepewność po nich, czy trudniejsze – ale za to inwestycja w pewniejszą zawodową przyszłość.

Do młodych ludzi w Polsce prędko - już kilkanaście lat temu - dotarło, że dyplom magistra to ważne narzędzie w przetarciu ścieżek kariery. Fakt, że za tym dyplomem powinna się kryć użyteczna wiedza i autentyczne, dopasowane do potrzeb rynku umiejętności, przebijał się do świadomości dłużej. Może właśnie powoli przekraczamy ten kolejny próg.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pijane ciąże

Niełatwo żyć z poczuciem takiej winy. Że własnemu dziecku zniszczyło się przyszłość, wydając je po alkoholu na świat.

Paweł Walewski
19.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną