Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Dokąd po pomoc

Drobne firmy mogą dziś szukać finansowego wsparcia w wielu miejscach.

W 1996 r. rząd powołał Krajowy System Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorców (KSU). To sieć ok. 200 dobrowolnie współpracujących ze sobą organizacji, w których w pierwszej kolejności drobni przedsiębiorcy powinni szukać porady i konkretnego wsparcia.

Adresy punktów konsultacyjnych w poszczególnych województwach znajdują się na internetowej stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: www.parp.gov.pl. Są też tam adresy ponad 70 Regionalnych Funduszy Pożyczkowych. To instytucje non profit, uposażone przez budżet państwa i samorządy, nierzadko rozwijane z pomocą funduszy europejskich.

Zasady udzielania pożyczek bywają różne. Np. w mazowieckim funduszu można pożyczyć maksimum 120 tys. zł przy wkładzie własnym 5 proc. i ratach rozłożonych na cztery lata (oprocentowanie 8,9 proc. rocznie). Tym, którzy decydują się na współpracę z bankiem, w sukurs przychodzą również wspierane za pieniądze z Brukseli fundusze poręczeniowe (ich założycielami są agencje i fundacje rozwoju regionalnego), które są w stanie zagwarantować do 80 proc. komercyjnego kredytu. Z tego rodzaju wsparcia korzystają czasem bezrobotni, którzy ubiegają się o bezzwrotną dotację z Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie jest to wiele – sześciokrotność średniej pensji (ok. 18 tys. zł), ale na wyposażenie skromnego biura czy zakup narzędzi wystarczy.

Do 2013 r. polscy drobni przedsiębiorcy będą mieli dostęp do setek milionów unijnych dotacji, w większości przeznaczonych na projekty innowacyjne. Ze szczegółami dostępnych programów można się zapoznać na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Czy człowiek mordujący psa zasługuje na karę śmierci? Daniela zabili, ciało zostawili w lesie

Justyna długo nie przyznawała się do winy. W swoim świecie sama była sądem, we własnym przekonaniu wymierzyła sprawiedliwą sprawiedliwość – życie za życie.

Marcin Kołodziejczyk
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną