Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Celny strzał

Nowy prezes NBP: Czego się spodziewać?

Marek Belka będzie dobrym, co wcale nie znaczy, że miękkim szefem jednej z najważniejszych instytucji w państwie.

Przez długie dwa miesiące Narodowy Bank Polski nie miał swojego szefa. Od czwartku już ma. Dzięki głosom posłów Platformy Obywatelskiej i SLD prezesem NBP został profesor Marek Belka – naukowiec, makroekonomista, były minister finansów i były premier, do niedawna dyrektor departamentu europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Był już w tylu instytucjach i zebrał tyle - także trudnych - doświadczeń, że w nowym miejscu w głowie na pewno mu się nie zakręci.

Będzie dobrym - co wcale nie znaczy, że miękkim - szefem jednej z najważniejszych instytucji w państwie. Gwarantują to nawet nie tyle jego słowa, które padały podczas przesłuchania w Sejmie, ile naukowy dorobek i poglądy na gospodarkę, których od lat twardo bronił i – jeśli chodzi o pryncypia – nigdy nie zmieniał.

Optymizmem napawa fakt, że wybór Sejmu z dużą aprobatą przyjęło nie tylko środowisko ekonomistów i analityków finansowego rynku, ale także Minister Finansów, Jacek Rostowski. Który z Markiem Belką łatwego życia pewnie mieć nie będzie, ale na merytoryczną dyskusję i wspólną troskę o interes gospodarki i interes kraju - liczyć może. Marek Belka przed laty dał się poznać nie tylko jako zacny profesor ekonomii, ale także jako pełnokrwisty polityk z temperamentem, który nikomu i pod żadnym pozorem w kozi róg zapędzić się nie dał. Teraz obiecuje być nudnym, spokojnym prezesem NBP, który troszczy się o utrzymanie w ryzach inflacji, wspiera rząd - jeśli tylko może - w wysiłkach podtrzymania wzrostu gospodarczego. I wypatruje najwłaściwszej chwili wejścia Polski do strefy euro.

Jeśli przez najbliższe 6 lat, a tyle trwa kadencja prezesa NBP, uda mu się te wszystkie cele osiągnąć, to będzie już coś. A nawet dużo, dużo więcej.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną