Rynek

My nic nie zrobiliśmy

Jeśli ktoś myślał, że bankierzy z Wall Street podzielą los oszusta Bernarda Madoffa, to grubo się mylił.

Ostatni prezes Lehman Brothers Richard Fuld Jr (34 mln dol. pensji w 2007 r.) musiał raz wystąpić w roli kozła ofiarnego w Kongresie, ale już w maju został zarejestrowany jako doradca inwestycyjny nowojorskiej firmy Legend Securities. Wcześniej, przeczuwając zapewne nadciągające procesy, za sto dolarów sprzedał żonie dom na Florydzie wart 13 mln dol. Na początku września Fuld oskarżył szefa Rezerwy Federalnej, że to on doprowadził Lehmana do upadłości. Sam opuścił tonący okręt z majątkiem 460 mln dol.

Koledzy Fulda też spadli na cztery łapy. Stanley O’Neal z Merrill Lynch (46 mln dol. pensji w 2007 r.) przeszedł prosto do zarządu koncernu metalurgicznego Alcoa, a jego następca John Thain, skompromitowany rozdawnictwem premii tuż po zapaści banku, został niedawno prezesem korporacji finansowej CIT Group. Na Wall Street króluje dziś Lloyd Blankfein, prezes banku Goldman Sachs, który przeszedł kryzys niemal suchą stopą. Rok temu powiedział, że „bankierzy wykonują bożą robotę”, przyznał też, że nie widzi nic niewłaściwego w tym, że jego bank świadomie sprzedawał klientom toksyczne aktywa, a potem grał pod spadek ich wartości.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną