Rynek

Powolny wzrost

Dynamika PKB i bezrobocia w Europie i Ameryce (w proc.) Dynamika PKB i bezrobocia w Europie i Ameryce (w proc.) Polityka
Gospodarka światowa długo jeszcze nie odzyska dawnej dynamiki.

Według Carmen Reinhart, profesor ekonomii z Uniwersytetu Maryland, która bada wpływ kryzysów finansowych na późniejsze recesje, kraje rozwinięte czeka 7–10 lat wolniejszego wzrostu i wyższego bezrobocia niż przed kryzysem. Inaczej niż po recesji wywołanej cykliczną dekoniunkturą gospodarka musi bowiem przetrawić górę długów po kryzysie, a ten proces trwa zwykle tyle samo, ile szaleństwo kredytowe poprzedzające zapaść.

Reinhart prognozuje, że PKB państw zachodnich będzie rosło o 1 proc. wolniej, a bezrobocie przez kilka lat pozostanie o 5 proc. wyższe niż przed kryzysem. Zamiast „straconej dekady” świat czeka więc w najlepszym razie „siedem chudych lat”.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną