Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Banki coraz większe

Aktywa sześciu największych amerykańskich banków w stosunku do PKB Stanów Zjednoczonych (w proc.) Aktywa sześciu największych amerykańskich banków w stosunku do PKB Stanów Zjednoczonych (w proc.) Polityka
Państwa poległy na próbie głębokiej reformy banków.

W skali globu jedyną znaczącą zmianą są wymogi kapitałowe, uzgodnione tydzień temu przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego. Dotychczas banki musiały wykazać się kapitałem pierwszej kategorii o wartości zaledwie 2 proc. aktywów ważonych ryzykiem.

Ten próg miał zostać podniesiony do 7 proc. (tyle mniej więcej wyniosły straty banków amerykańskich w kryzysie), ale po półrocznym lobbingu ze strony banków stanęło na 4,5 proc. (niektóre czasowo i warunkowo będą musiały trzymać więcej kapitału najwyższej jakości). Na dodatek, pełne wdrożenie pakietu, zwanego Bazylea III, odsunięto do 2019 r. Tak delikatne zmiany nie zniechęcą banków do spekulacji pożyczonymi pieniędzmi, a podatników nie uchronią od przymusu ich ratowania.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną