Rynek

Banki coraz większe

Aktywa sześciu największych amerykańskich banków w stosunku do PKB Stanów Zjednoczonych (w proc.) Aktywa sześciu największych amerykańskich banków w stosunku do PKB Stanów Zjednoczonych (w proc.) Polityka
Państwa poległy na próbie głębokiej reformy banków.

W skali globu jedyną znaczącą zmianą są wymogi kapitałowe, uzgodnione tydzień temu przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego. Dotychczas banki musiały wykazać się kapitałem pierwszej kategorii o wartości zaledwie 2 proc. aktywów ważonych ryzykiem.

Ten próg miał zostać podniesiony do 7 proc. (tyle mniej więcej wyniosły straty banków amerykańskich w kryzysie), ale po półrocznym lobbingu ze strony banków stanęło na 4,5 proc. (niektóre czasowo i warunkowo będą musiały trzymać więcej kapitału najwyższej jakości). Na dodatek, pełne wdrożenie pakietu, zwanego Bazylea III, odsunięto do 2019 r. Tak delikatne zmiany nie zniechęcą banków do spekulacji pożyczonymi pieniędzmi, a podatników nie uchronią od przymusu ich ratowania.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną