Rynek

Postęp mniej podejrzany

E-faktury wreszcie faktem?

Ministerstwo Finansów wreszcie się ugięło: po kilku miesiącach od wyroku NSA jest projekt, dzięki któremu z elektroniczną faktur będzie mniej kłopotów.

Do tej pory było tak: oficjalnie resort finansów twierdził, że wysyłać elektroniczne faktury (czyli popularnie mówiąc e-faktury) można tylko, korzystając z dobrodziejstw podpisu elektronicznego. Każdy, kto go nie posiada, powinien pracowicie adresować koperty i naklejać znaczki. W rzeczywistości oczywiście wielu przedsiębiorców faktury przesyłało sobie poczta elektroniczną, ale potem pieczołowicie je drukowali, bo tylko w formie papierowej fiskus chciał je uznawać. Co gorsza, urzędnicy twierdzili, że e-faktura bez podpisu elektronicznego nie uprawnia do zwrotu podatku VAT.

I chociaż na wiosnę Naczelny Sąd Administracyjny zdjął odium z e-faktury, Ministerstwo Finansów dokonywało wciąż prawnej ekwilibrystki. Wyrok co prawda uznało, ale zastrzegło, że się z nim nie zgadza. A skoro w Polsce nie ma prawa precedensowego, każdy kolejny przedsiębiorca powinien iść do sądu, aby uzyskać korzystne tylko dla siebie orzeczenie. Na szczęście ten prawny absurd zmierza ku końcowi. Resort wreszcie zrozumiał, że podpis elektroniczny jest w Polsce mało popularny i nie może hamować normalnej działalności biznesowej.

Jeśli nowe rozporządzenie szybko wejdzie w życie, e-faktury przesyłane bez podpisu elektronicznego, oczywiście za zgodą obu stron, staną się jeszcze popularniejsze. Dla dobra środowiska (mniej zużytego papieru), natomiast ze szkodą dla Poczty Polskiej. Co więcej, będzie również możliwość korygowania w sposób elektroniczny faktur papierowych. Zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe? Miejmy nadzieję, że resort nie wymyśli kolejnych pułapek. I że Polska wreszcie przestanie być na szarym końcu Europy pod względem popularności e-faktur, z których dotąd korzystali tylko odważni.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Jak walczono o wolność Ameryki Łacińskiej

Wojny o niepodległość, narodziny państw narodowych Ameryki Łacińskiej i pierwsze ich stulecie.

Piotr Łaciński
10.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną