Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Zapomniany III filar

Emerytury - będzie ulga

Przy okazji kontrowersyjnych zmian w OFE pojawia się wreszcie szansa na ożywienie III filaru. Szkoda, że tak późno.

Pełna emocji dyskusja na temat proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym miała na pewno jedną zaletę. Przypomniała Polakom, że bez względu na to, ile procent ich pensji będzie szło do OFE (tzw. II filar), a ile do ZUS (tzw. I filar) - i niezależnie od liczby pączkujących subkont - obowiązkowe ubezpieczenie nie zapewni im wysokiej emerytury na starość.

Bo cała reforma, którą teraz - jak chce to nazwać minister Michał Boni - tylko koryguje się, ma na celu przede wszystkim uchronienie systemu emerytalnego przed kompletnym załamaniem za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. A nie zapewnienie wszystkim wysokich świadczeń. Na te mogą liczyć tylko ci, którzy dobrowolnie i systematycznie, przez wiele lat, będą odkładać na starość. Tylko, że dotąd państwo wcale ich do tego specjalnie nie zachęcało.

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), na których miał się zbudować tzw. III filar systemu emerytalnego, okazały się klapą. W tej chwili działa ich mniej niż milion, a przecież i tak na wiele nie wpływają regularnie pieniądze. I trudno się dziwić, bo jedyną zachętą do odkładania pieniędzy w ten sposób jest zwolnienie z podatku Belki (czyli z odsetek zarabianych dzięki IKE fiskus nie zabiera 19 proc. jak robi to w przypadku zwykłych lokat czy kont oszczędnościowych albo zysków z gry na giełdzie). To oczywiście za mało, aby Polacy pamiętali także o III filarze systemu emerytalnego.

Na szczęście w tym aspekcie nadchodzą zmiany na lepsze. Wreszcie dołączamy do sporego grona krajów (także tych, które głębokiej reformy emerytalnej dotąd nie przeprowadziły, jak np. Niemcy), gdzie dobrowolne odkładanie na emeryturę jest godziwie promowane. Rząd planuje wprowadzić ulgę podatkową – na początku niewielką, ale z czasem ma ona rosnąć. Zarabiający średnią krajową będzie mógł odkładać miesięcznie ok. 60 złotych w III filarze. A potem, wypełniając PIT, poniesione wydatki odliczyć od podstawy opodatkowania. To na razie żadna rewelacja, ale krok we właściwym kierunku. Miejmy nadzieję, że zdoła on przetrwać parlamentarną obróbkę projektu ustawy.

Na rynku usług finansowych pojawi się więc zapewne nowy typ klienta. Taki, który zechce sam oszczędzać na emeryturę, bo wie, że ta z obu kont ZUS i resztek OFE - jakie ostaną się po reformie - nie pozwoli nie tylko na dostatnie, ale nawet na godziwe życie. Teraz ruch powinien należeć do instytucji finansowych. Czas na nowe - ale przede wszystkim - rzeczywiście opłacające się oferty.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną