Rynek

Polityka, głupcze

Odwołanie Rostowskiego - próba kolejna

Jacek Rostowski jest w tej kadencji Sejmu bodaj najczęściej i najgłośniej atakowanym przez opozycję ministrem. Po dwóch nieudanych próbach - podjętych w poprzednich latach przez posłów Prawa i Sprawiedliwości - teraz za jego odwołanie zabiera się SLD.

Dzieje się tak zawsze przy okazji mocniejszych wzrostów cen na rynku albo przed jakimiś wyborami. Wszystko pod zmodyfikowanym hasłem „Polityka, głupcze”. Przecież każdy pretekst jest dobry, by dołożyć rządowi.

Tym razem liderzy SLD na jednym oddechu oskarżają ministra finansów o dopuszczenie do skandalicznie szybkiego zadłużania się kraju i … brak rządowej reakcji na drożyznę, m.in. pozostawienie podatku akcyzowego na paliwa na niezmienionym, wysokim poziomie. Premier Tusk słusznie im wypomina, że mogliby się jednak zdecydować co naprawdę jest dla nich ważne. Przecież spełnienie postulatu ulżenia obywatelom i obniżenie podatków, bez ograniczania wydatków państwa, na pewno jeszcze tylko przyspieszy obrót spirali długów. Krótko mówiąc jednoczesna realizacja obu celów nie wchodzi w grę. Opozycji przydałaby się więc w tej argumentacji choć szczypta konsekwencji. Bo rząd i jego ministra jest za co atakować, także z sensem.

Niestety, wygląda na to, że i tym razem nie o to chodzi. Posłowie SLD pojechali ze swoimi postulatami na stację paliw Orlenu (czyżby i oni uznali, że wyprawa prezesa Kaczyńskiego do sklepu po kurczaka i cukier to był wizerunkowy sukces?), by pożalić się na indolencję władzy i brak reakcji na to, co się dzieje z cenami.

Osobiście miałem nadzieję, że czasy kiedy to kontrole robotniczo-chłopskie tropiły spekulantów, a rząd ustalał ceny, minęły i nie wrócą. Nie dam też sobie wmówić, że zachęcanie rządzących do interwencyjnej obniżki akcyzy (spadną dochody państwa) lub wprowadzenia dodatków drożyźnianych dla najuboższych (wzrosną wydatki) w obecnej sytuacji płatniczej kraju jest odpowiedzialne. To już druga taka akcja opozycji (pierwsza miała miejsce 3 lata temu, w apogeum międzynarodowego kryzysu finansowego) i mam nadzieję, że  okaże się równie nieskuteczna jak pierwsza. Ten trudny czas musimy jakoś, z zaciśniętymi zębami, przetrwać.

A przedwyborcze gry polityków traktować z dystansem. Na nic innego na pewno nie zasługują.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną