Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Ile metrów ma mieszkanie?

Deweloperzy podają czasem ceny metra w przeliczeniu na powierzchnię wewnętrzną mieszkań, czyli liczą metraż tak, jakby nie było ścian wewnętrznych.

W praktyce oznacza to zawyżanie powierzchni użytkowej o około 7 proc. Dzięki takim chwytom mieszkania wydają się tańsze, niż są rzeczywiście. Radzimy zwrócić uwagę, według jakiej normy deweloper oblicza powierzchnię mieszkania. Jeśli według starej (PN-70 B-02365), oznacza to, że metraż liczony jest przed położeniem tynków. Warstwa tynku ma około 1,5 cm grubości, wykończone mieszkanie będzie więc średnio o 2 proc. mniejsze niż podano w umowie. Nowa norma (PN-ISO 9836) uwzględnia tynki, a tym samym płaci się za rzeczywistą powierzchnię.

Przy zakupie mieszkań na poddaszach, ze skosami, różnice między normami są znacznie większe. Według nowej normy, ta część lokalu, która ma wysokość poniżej 1,9 m, w ogóle nie jest wliczana do metrażu. Według starej, pomijano tylko część poniżej 1,4 m. Różnice między sposobami liczenia powierzchni mogą sięgać nawet 11 proc. (według analiz firmy Home Broker).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną