Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Skarb się cieszy

Debiut JSW na giełdzie

Najwięcej powodów do radości z powodu debiutu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na warszawskim parkiecie mają minister skarbu, Aleksander Grad oraz pracownicy, inwestorzy trochę mniej.

Gradowi udało się upublicznić walory państwowego przedsiębiorstwa, czyli zrealizować sporą część tegorocznego planu prywatyzacji. Budżet z tego tytułu zgarnie ponad 5 mld zł, co jest dobrą wiadomością także dla Jacka Rostowskiego, ministra finansów. Radość z sukcesu demonstruje też wicepremier Waldemar Pawlak, jako minister gospodarki, choć wcześniej dawał dowody, że na wejściu JSW zależy mu najmniej.

Powody do radości ma ponad 26 tysięczna załoga. Pracownicy dostali darmowe akcje. Strajkami, oprócz podwyżek płac, wywalczyli obietnicę, że choć debiut jest pierwszym krokiem w stronę prywatyzacji, to do prawdziwej prywatyzacji droga jest jeszcze daleka. Kontrolę nad firmą utrzymuje państwo, ono więc też pozostanie adresatem ewentualnych kolejnych protestów. Nie zostanie też ograniczona rola 50 funkcjonujących w JSW związków zawodowych. Uzwiązkowienie w firmie wynosi… 107 proc., co sugerowałoby że w spółce więcej jest związkowców niż pracowników. Tak - oczywiście - nie jest. Po prostu są osoby, które zapisały się do kilku związków jednocześnie. To wszystko jednak miało wpływ na cenę akcji. Wielu potencjalnych inwestorów po prostu się wystraszyło.

Dlatego rozczarowani ceną debiutu mogą się czuć inwestorzy, którzy kupili akcje spółki z myślą o szybkim zarobku. Liczyli na co najmniej 10 proc. zysku, zadowolić się muszą o wiele mniejszym. Płacili za akcję po 136 zł, kurs po godzinie spadł ze 140,5 zł poniżej 140. Co będzie dalej ?

To zależy od wielu czynników. Teraz cena węgla koksującego (JSW jest największym jego producentem w Europie) jest na świecie wysoka i pozostanie dobra do czasu utrzymywania się koniunktury. JSW nie ma kłopotów ze znalezieniem odbiorców. Kiedy jednak gospodarka światowa przyhamuje, odbiorców będą tracić najpierw takie firmy jak JSW. Nie jest ona bowiem powiązana z największymi odbiorcami, czyli hutami stali. Jej światowi konkurenci są zwykle częścią wielkich organizmów gospodarczych, kopalnie i huty są jedna firmą. To słaby punkt jastrzębskiej kopalni. Podobnie, jak wszechwładza związków zawodowych. Te czynniki mogą powodować, że kurs akcji JSW będzie mniej stabilny, niż innych tego typu spółek.

Dobrą informacja jest natomiast fakt, że aż 7 tys. pracowników JSW zdecydowało się na zakup papierów swojej firmy. Liczą na wzrost kursu. Nie przeliczą się tylko wtedy, gdy spółka będzie dobrze zarządzana, a zarząd bardziej będzie myślał o zadowoleniu akcjonariuszy, niż związkowców. Oraz o planie rozwoju, który zapewni JSW stabilność także w gorszych czasach.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną