Rynek

AAA – alfabet strachu

Każda agencja ma swoją własną skalę ocen.

Zgodnie z definicjami Standard&Poor’s kredytobiorca może otrzymać rating wahający się od poziomu A (przy pełnej wiarygodności finansowej), poprzez B (najprawdopodobniej spłaci dług w terminie), C (może mieć kłopoty ze spłatą), aż do D (jest bankrutem i nie oddaje długów). Skala nie składa się jednak tylko z czterech liter. W ramach poziomu A można bowiem uzyskać najwyższy status AAA, nieco gorszy AA i najsłabszy A. Podobnie zróżnicowane są oceny na poziomach B i C. Co więcej, literom może towarzyszyć znak plus lub minus, co oznacza odpowiednie podwyższenie lub obniżenie oceny.

Dodatkowo dochodzi informacja na temat „perspektywy”, czyli prognozowanego kierunku zmian ratingu – perspektywa może być pozytywna, stabilna lub negatywna. Ratingi pomiędzy AAA a BBB- określane są jako inwestycyjne (domyślnie: zalecane dla poważnych inwestorów). Ratingi pomiędzy BB+ a D określane są jako spekulacyjne lub śmieciowe (zalecane tylko dla tych, którzy lubią podejmować duże ryzyko i oczekują za to wysokich zysków). Przykładowo, polskie długoterminowe obligacje emitowane w walutach obcych mają dziś rating A- z perspektywą stabilną, co oznacza, że nasz kraj ma „wysoką zdolność do spłaty zadłużenia, która może jednak być zakłócona przez niesprzyjające warunki ekonomiczne”. Jest też prognoza, że w najbliższym czasie nie nastąpi zmiana tego ratingu.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Angela Merkel: Róbmy to, co do nas należy

Tylko w „Polityce”. Rozmowa z kanclerz Angelą Merkel o tym, jak Unia chce wyjść z kryzysu, o zmianie europejskiego kursu Niemiec, praworządności, relacjach z Chinami i Rosją.

Adam Krzemiński
26.06.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną