PORADNIK: Drogie franki – kiedy spłacać ratę?

Szwajcarski spisek
Którego dnia miesiąca najlepiej spłacać raty kredytu zaciągniętego we frankach? Choć teorii spiskowych krąży wiele, dobrego rozwiązania nie ma.
Franki szwajcarskie - kiedyś pewnie przestaną drożeć, ale kiedy?
Erwin Wodicka/PantherMedia

Franki szwajcarskie - kiedyś pewnie przestaną drożeć, ale kiedy?

I sprzedano - czyli koszmar senny zakredytowany we franku.
INSADCO Photography / Alamy/BEW

I sprzedano - czyli koszmar senny zakredytowany we franku.

Kiedy kurs franka jest najwyższy? To proste – odpowiada każdy zadłużony w tej walucie – oczywiście tego dnia, gdy to mnie bank ściąga ratę z konta. Ci, którzy płacą pod koniec miesiąca, zapewniają, że właśnie wtedy - na skutek spisku - kurs szwajcarskiej waluty bije rekordy. Ale o swoim nieszczęściu są też przekonane osoby, które wybrały początek miesiąca. Wniosek jest prosty – gdy Polacy otrzymują na swoje konta pensję, i zaczynają jej niemałą część oddawać bankom, kurs franka pnie się do góry. Ale czy na pewno?

Spiskowe teorie zakładają, że działające u nas banki mają niebywałą wprost siłę. Bo mogą wpływać na globalny kurs franka i są na tyle ważnymi graczami, co wielkie fundusze inwestycyjne i emerytalne czy olbrzymie banki centralne. Jednak prześledzenie kursu franka do złotego w ostatnich latach okazuje się przykrą wiadomością dla tych, którzy sądzą, że cały świat kręci się wokół Polaków z kredytami hipotecznymi.

Jak w rollercoasterze
Bieżący rok charakteryzuje się przede wszystkim gwałtownymi wahaniami kursu szwajcarskiej waluty. A to oznacza, że jakiegokolwiek dnia na spłatę byśmy nie wybrali, często będziemy niezadowoleni. Zwolennicy spisku mogą wskazać wprawdzie na końcówkę ostatnich trzech miesięcy, gdy rzeczywiście kurs franka piął się do góry.

Ale już po wejściu w nowy miesiąc zachowywał się bardzo różnie. Bo na początku czerwca utrzymywał się na podobnym poziomie, w pierwszych dniach lipca gwałtownie staniał, a z kolei w sierpniu dalej bije rekordy.

Jeśli jednak prześledzimy dłuższy okres, okaże się, że i ci płacący raty pod koniec miesiąca nie są szczególnie poszkodowani. Dokładnie rok temu frank gwałtownie podrożał na początku lipca, a pod koniec miesiąca był o ponad 20 groszy tańszy. A przykładowo w marcu i kwietniu tego roku najwyższy kurs zanotowaliśmy nie pod koniec, lecz w połowie miesiąca. W marcu wahnięcie spowodowane było atomowym kryzysem w Japonii.

I to właśnie jest najważniejszy powód, dla którego nigdy nie będzie dobrego dnia na płacenie raty.

Świat się boi, frank drożeje
Zarówno każdy skok, jak i spadek kursu szwajcarskiej waluty, mają w tej chwili związek z międzynarodowymi wydarzeniami. A one żadnego kalendarza się nie trzymają. Podążamy od jednego planu ratunkowego dla Grecji do kolejnego, a w międzyczasie przeżywamy m.in. właśnie zażegnaną groźbę niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, kłopoty kolejnych państw strefy euro (ostatnio dołączył do tego grona Cypr) czy dramatyczne wydarzenia w Libii albo Syrii.

Oczywiście dla osób przekonanych o swoim pechu istnieje w wielu bankach możliwość zmiany dnia, w którym ściągana jest z konta kolejna rata. Niestety, często taka operacja wiąże się z prowizją wynosząca 100-200 zł. Trzeba być sporym szczęściarzem, żeby ta opłata szybko się zwróciła. A z powodu przejrzystości w domowych finansach, lepiej utrzymać zasadę, zgodnie z którą rata płacona jest nie później niż kilka dni po wpłynięciu pensji na konto.

I zachować spokój, nawet jeśli frank tego spokoju wciąż nie może zaznać.


CZYTAJ TAKŻE: Druga część naszego poradnika o drogim franku - czy warto przewalutować kredyt? >>

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną