Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Strach przy pompie

Drogie paliwa zatapiają gospodarkę

Kiedy na warszawskich stacjach benzynowych cena litra Pb 95 skoczyła do 5,29 zł, w bogatym Luksemburgu kierowcy płacili w przybliżeniu tyle samo – 5,30 zł (według kursu walut NBP).

Czesi więcej – 5,79, Niemcy nawet 6,15 zł, a Norwegowie równowartość 7,47 zł. Paliwo drożało wszędzie i powody były te same – ceny ropy na giełdach światowych pompował strach, że Amerykanie się nie dogadają w sprawie własnego deficytu budżetowego. Na takie sytuacje nasz złoty zwykle reaguje spadkiem kursu.

To jednak, że wzrost cen paliw w różnych krajach da się wytłumaczyć tymi samymi powodami, nie znaczy, że wszystkich boli podobnie. Akurat Norwegów boli bowiem najmniej – za swoją średnią pensję (równowartość 19,2 tys. zł) kupić mogą najwięcej litrów. Niemcy nieco mniej (przy średnich zarobkach równych 12,9 tys. zł), ale sporo więcej niż Czesi (równowartość średniej płacy – 3,8 tys. zł), nie mówiąc o nas (3,5 tys. zł).

Mimo więc, że  inne ceny są u nas sporo niższe niż na Zachodzie, to i tak w nas i naszą gospodarkę drogie paliwa uderzają najmocniej, są bowiem relatywnie najdroższe. Bardziej podgrzewają inflację i bardziej też studzą wzrost. Zwłaszcza że wysokość akcyzy i opłaty paliwowej, które obciążają cenę benzyny, Bruksela określa kwotowo – i w biednym, i w bogatym kraju nie mogą być niższe niż 359 euro za tysiąc litrów. U nas, z powodu dziury budżetowej, jest już 420 euro. Połowa ceny paliw w Polsce to podatki. Zieloną wyspę przytapia droga benzyna.

W ostatnich dniach ropa na światowych giełdach nieco tanieje, ale strach nie znika. Chyba nawet zrobił się większy, świat boi się drugiej fali kryzysu. Obniżka cen ropy może być potwierdzeniem, że nadchodzi, bo gdy zbliża się recesja, surowce tanieją. Dla zielonej wyspy to też byłaby zła wiadomość.

Polityka 33.2011 (2820) z dnia 09.08.2011; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Strach przy pompie"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną