Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Hamowanie? Nie u nas

Optymistyczne dane o polskim PKB

Polska gospodarka na razie nie zwraca uwagi na spowolnienie w innych krajach. Rozwija się niebywale równomiernie.

Rząd nie mógł wymarzyć sobie lepszej wiadomości na kampanię wyborczą. Według opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego drugi kwartał był dla naszej gospodarki tak samo udany jak pierwszy. PKB zwiększył się od kwietnia do czerwca o 1,1 proc., czyli o tyle samo, co od stycznia do marca. Uwzględniając dwanaście ostatnich miesięcy nasza gospodarka wzrosła o 4,3 proc., czyli tylko minimalnie mniej niż kwartał temu. A jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki sezonowe (np. różną liczbę dni roboczych), czyli zastosujemy kryterium obowiązujące w Unii Europejskiej, to okaże się, że nawet przyspieszyliśmy. Liczony według tej metodologii PKB wzrósł aż o 4,5 proc. w skali roku.

Co to oznacza? Możemy odetchnąć z ulgą. Nie sprawdziły się na razie pesymistyczne prognozy, ostrzegające przed spowolnieniem z powodu kłopotów wielkich gospodarek europejskich. Większość ekspertów szacowała wzrost PKB na ok. 4 proc., a premier asekuracyjnie dodawał, że może on mieścić się w przedziale 3,5-4 proc. Radość powinna być tym większa, że drugi kwartał okazał się w wielu krajach naszego kontynentu nieudany – znacznie gorszy od pierwszego. Niemcy urosły symbolicznie, bo o jedną dziesiątą procenta. Francuska gospodarka nawet nie drgnęła, a wyniki Włoch, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii również były bardzo mizerne. Jeśli do tego dodać słabe dane ze Stanów Zjednoczonych, nie dziwi fatalny nastrój na giełdach w ostatnich tygodniach i strach przed nową recesją.

Oczywiście gdyby do niej doszło na Zachodzie, na pewno i my z tego powodu ucierpimy. Na szczęście już po raz kolejny okazujemy się niezmiernie odporni na kłopoty naszych najważniejszych partnerów handlowych. Rząd nie może, rzecz jasna, mówić o zielonej wyspie, bo obok nas jest dziś grupa krajów rosnących, czasem nawet szybciej od Polski, jak choćby odbijające się po zapaści kraje Bałtyckie. Ale naszym najważniejszym atutem jest właśnie - może niezbyt imponujący, lecz nad wyraz stabilny - rozwój.

Zawdzięczamy go wciąż bardzo wielu czynnikom: rozpędzonym projektom współfinansowanym ze środków unijnych, właściwemu z punktu widzenia gospodarki (choć nie oczekiwań Polaków) tempu wzrostu płac czy optymalnemu kursowi euro, pomagającemu eksporterom, a jednocześnie będącemu do przyjęcia dla importerów.

Co dalej? W ostatnich tygodniach mieliśmy serię coraz gorszych prognoz dla polskiej gospodarki, sporządzanych przez różne banki i instytuty badawcze. Na pewno trzeba liczyć się z nieco słabszym wzrostem w kolejnych kwartałach, ale dzisiejsze dane powinny wiele dać do myślenia tym, którzy prognozy do Polski obniżają ostro następnego dnia po słabszych danych z Niemiec czy Francji. Spokój, który tak bardzo nam pomógł w czasie gospodarczego tąpnięcia na Zachodzie w 2008 i 2009 roku dziś nadal jest w cenie. Jeśli nie zmąci go kampania wyborcza, znów pomoże nam przejść w miarę bezpiecznie przez kolejne światowe zawirowania.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną