Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Kto po Merkel?

Wybory w Niemczech odbędą się dopiero jesienią 2013 r., ale już w tym roku zapadnie decyzja, kto będzie ubiegał się o fotel kanclerza.

SPD ma coraz lepsze notowania, ale brakuje jej silnego kandydata. Ambicje kanclerskie ma co najmniej trzech polityków: przewodniczący Sigmar Gabriel, b. szef dyplomacji Frank-Walter Steinmeier i b. minister finansów Peer Steinbrück. Wszyscy reprezentują jednak centrum, a w SPD rosną wpływy lewego skrzydła i to ono może wystawić ostatecznego kandydata.

Zmiany personalne szykują się też na czele rządzącej CDU/CSU. Angela Merkel może nie chcieć startować w 2013 r., ale dziś ma tak silną pozycję, że nie widać jej oczywistego następcy. Najpopularniejszy polityk chadecji baron Karl-Theodor zu Guttenberg skompromitował się plagiatem pracy doktorskiej, a o błogosławieństwo Merkel zabiega nieśmiało dwoje rywali: popularna minister pracy Ursula von der Leyen i błyskotliwy minister środowiska Norbert Röttgen.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną