Grażyna Piotrowska-Oliwa - nowa prezes PGNiG

Teraz gaz
Na nową prezes PGNiG Grażynę Piotrowską-Oliwę czekają trzy zadania: dogadać się z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, skłonić Gazprom do obniżki cen, szybko znaleźć złoża i uruchomić wydobycie gazu łupkowego.
Grażyna Piotrowska-Oliwa wypracowała sobie biznesową sławę w Telekomunikacji Polskiej.
Jacek Turczyk/PAP

Grażyna Piotrowska-Oliwa wypracowała sobie biznesową sławę w Telekomunikacji Polskiej.

Grażyna Piotrowska - Oliwa w roli pianistki podczas gali z okazji XX-lecia Konfederacji Pracodawców Polskich, 2009 r.
Radosław Nawrocki/Forum

Grażyna Piotrowska - Oliwa w roli pianistki podczas gali z okazji XX-lecia Konfederacji Pracodawców Polskich, 2009 r.

Spotkanie przedstawicieli biznesu z Bronisławem Komorowskim kandydującym na prezydenta, 2010 r.
Wojciech Olkuśnik/Agencja Gazeta

Spotkanie przedstawicieli biznesu z Bronisławem Komorowskim kandydującym na prezydenta, 2010 r.

Grażyna Piotrowska - Oliwa, sesja zdjęciowa z 2008 r.
Paweł Krzywicki/Forum

Grażyna Piotrowska - Oliwa, sesja zdjęciowa z 2008 r.

Gdy czuje napięcie i chce się trochę rozładować, Grażyna Piotrowska-Oliwa siada do fortepianu. Lubi grać pięciogłosowe fugi Jana Sebastiana Bacha, tak jak uczyła ją prof. Maria Kubień-Uszokowa na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobyty w 1993 r. dyplom w klasie fortepianu jest jednym z wielu dokumentów świadczących o wszechstronnych talentach szefowej koncernu gazowego. Potwierdzają to także dyplomy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, elitarnych studiów Executive MBA na francuskim INSEAD (Institut Européen d’Administration des Affaires), nie licząc licznych kursów i szkoleń w kraju i za granicą.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zapewne nieraz siadała do fortepianu.

Kiedy w 2009 r. rozstała się z Grupą Telekomunikacji Polskiej (TP) – po ośmiu latach pracy, w tym dwóch jako prezes Centertela, operatora sieci komórkowej Orange – wydawało się, że nie będzie długo czekać na jakieś ważne stanowisko. France Telecom, właściciel Grupy TP, kusił ją podobno atrakcyjnymi posadami za granicą. Prasa spekulowała, że chodzi o prezesurę sieci Orange w Wielkiej Brytanii lub Senegalu, ale Piotrowska-Oliwa dawała do zrozumienia, że nie musi się spieszyć, że rozważa różne opcje. Na łamach „Forbesa” tak malowniczo opisała swoją sytuację zawodową: „jak krokodyl wystawiam oczy nad powierzchnię wody i obserwuję pojawiające się propozycje. Najlepszej z nich na pewno nie przegapię”. Mijały miesiące, a to czekanie niepokojąco się przedłużało. Branża telekomunikacyjna nie była w stanie zaproponować jej nic interesującego.

Atrakcyjny wakat

I wtedy nadpłynął Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa. Na początek zaproponował stanowisko w radzie nadzorczej PZU, które chętnie przyjęła. Wkrótce miał dla niej coś smakowitszego. PKN Orlen poszukiwał członka zarządu ds. handlu i ogłosił konkurs. Minister namówił ją, by wystartowała. Musiała stanąć do rywalizacji z fachowcami z branży. Ponoć w konkursie poszło jej świetnie, ale Aleksander Grad wolał nie ryzykować i sam mianował ją na to stanowisko. Ministrowi przysługuje prawo do obsadzenia jednego miejsca w zarządzie.

Dla akcjonariuszy i branży było to jak namaszczenie: Piotrowska-Oliwa zostanie niebawem prezesem PKN Orlen, bo w koncernie tak dokonuje się wymiana władzy. Przecież Piotr Kownacki nabierał praktyki przy prezesie Igorze Chalupcu, zanim go zastąpił, a Jacek Krawiec przy Wojciechu Heydlu.

Nic więc dziwnego, że między Jackiem Krawcem a panią wiceprezes od początku nie układało się najlepiej. Kiedy po wyborach nowy minister skarbu Mikołaj Budzanowski zaczął robić porządki kadrowe w spółkach, przez moment wydawało się, że nadchodzi czas krokodyla. Szybko okazało się jednak, że nie: Jacek Krawiec jest nie do ruszenia.

Nadpłynął za to atrakcyjny wakat w PGNiG. Dotychczasowy prezes Michał Szubski demonstracyjnie podał się do dymisji, a minister nie ukrywał, że miał w tym swój udział. Prezes wprawdzie deklarował, że odchodzi, bo nie może dogadać się z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w sprawie podwyżki taryfy na gaz, ale zdaniem ministra było to tylko usprawiedliwienie nieporadności. Szubski nie sprawdził się, bo nie wywiązał się z zadania szybkiego znalezienia złóż i rozpoczęcia wydobycia gazu łupkowego. A przecież premier, nie mówiąc już o ministrze, wiążą z gazem wielkie nadzieje. PGNiG wykonał wprawdzie kilka odwiertów i znalazł trochę gazu, ale wszystko to było robione za wolno i nie w skali, jakiej oczekiwano.

Panią wiceprezes Orlenu do udziału w konkursie na prezesa PGNiG miał namówić sam minister. Znów spotkała nie lada konkurentów. Wśród nich Bogdana Pilcha, wieloletniego szefa polskiej filii Gaz de France (dziś dyrektora GDF Suez), oraz Marka Karabułę, uchodzącego za faworyta. Karabuła od niedawna zdobywał doświadczenie w PGNiG jako wiceprezes zajmujący się wydobyciem gazu łupkowego i minister Budzanowski nie mógł się go nachwalić. Los okazał się jednak przewrotny. Rada nadzorcza nie wybrała Karabuły, lecz Piotrowską-Oliwę, choć z biznesem gazowym nigdy wcześniej nie miała do czynienia. W państwowym biznesie tak bywa.

 

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną