„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Wybory po cudzie

Grecja jednak rozsądniej?

Nowa Demokracja zwycięzcą wyborów, Antonis Samaras premierem? Wszystko wskazuje na to, że partie chcące realizować drakoński program oszczędnościowy będą miały większość. Jeszcze tym razem.

Każda z greckich partii miała nadzieję, że to właśnie ona skorzysta na cudzie warszawskim AD 2012. Po tym jak skazywana na pożarcie grecka drużyna sprawiła sensację i wyeliminowała faworyzowanych Rosjan, choć na chwilę poprawiły się nastroje w ciężko doświadczonym kryzysem kraju. I właśnie w tym momencie Grecy po raz drugi w tym roku wybrali parlament.

Zgodnie z przewidywaniami dwie największe siły, które zdominowały kampanię wyborczą, stoczyły zaciętą walkę o zwycięstwo. Nowej Demokracji pod przywództwem Antonisa Samarasa udało się przekształcić wybory w referendum nad pozostaniem Grecji w strefie euro. Dzięki temu partia, która w 2009 r. odchodziła w niesławie jako odpowiedzialna za ukrycie gigantycznego deficytu, po niespełna trzech latach prawdopodobnie będzie miała znowu premiera.

Lewicowa SYRIZA zajmuje drugie miejsce, choć również ta koalicja skorzystała na ostrej kampanii i dostała znacznie więcej głosów niż w majowych wyborach. Ona stała się miejscem schronienia dla tych wszystkich, którzy chcą zagrać w pokera z Europą, zamrozić spłatę długów i powiedzieć: „Sprawdzam”. Wielu Greków poparło radykalną koalicję, jednak więcej postanowiło nie podejmować takiego ryzyka. To Nowa Demokracja jest zwycięzcą i dzięki temu otrzymuje bonus w postaci 50 dodatkowych mandatów. Bonus, który nie da jej bezwzględnej większości, ale znacznie ułatwi zbudowanie koalicji na kolejne trudne miesiące.

Klęskę znów ponosi socjalistyczny PASOK. Jemu wyborcy nie wybaczyli drastycznych cięć i zdegradowali go do roli średniej partii. PASOK jednak pozostaje niezbędny Nowej Demokracji jako gwarant większości, bo tylko on w parlamencie jednoznacznie popiera poza zwycięzcami politykę oszczędności, uzgodnioną z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Większość pozostałych partii uzyskuje wyniki nieco słabsze w porównaniu z wyborami sprzed miesiąca. Jednak 150-osobowy parlament i tak pozostanie rozdrobniony, a posłów zachowają, niestety, greccy faszyści ze Złotego Świtu.

Jeśli władzę rzeczywiście obejmie koalicja pod kierunkiem Samarasa, Grecję czekają dalsze wyrzeczenia, jednak euro na razie pozostanie oficjalną walutą. Europa na chwilę odetchnie z ulgą, ale końca ciężkiej recesji, a w zasadzie już depresji, nie widać. Nowa Demokracja musi pamiętać, że Grecy nie traktują jej wcale jako partii ratunku, ale tylko jako mniejsze zło. Dobrze bowiem pamiętają, jak ona na zmianę z PASOK-iem przez lata zadłużała kraj, doprowadzając go do ruiny. Jednak Grecy boją się iść na całość i dać tekę premiera przywódcy radykalnej lewicy. Przynajmniej jeszcze nie tym razem. Ale jeśli nadal jedyny powód do radości będą dawać piłkarze, podczas kolejnych wyborów naród nie będzie miał już żadnych zahamowań.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną