Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegrają bezrobotni

Stracą młodzi: oZUSowanie śmieciowek

Umowy śmieciowe będą ozusowane – tę wiadomość ma ogłosić premier Donald Tusk podczas jutrzejszego wystąpienia.

Jeśli przeciek się potwierdzi, oznaczać będzie zwycięstwo NSZZ „Solidarność” - związkowcy bili się o to najbardziej. Popierało ich Prawo i Sprawiedliwość (Janusz Śniadek, były szef związku, jest obecnie posłem tej partii), które teraz przeciwko nałożeniu składek ZUS na umowy o dzieło gwałtownie protestuje, podobnie jak wielu członków PO. Do największej partii opozycyjnej dotarło bowiem, że to nie jest żaden prezent dla młodych ludzi, znajdujących zatrudnienie w tej właśnie formie, ale sposób na zwiększenie bezrobocia.

Co bowiem zrobi pracodawca, który dotychczas płacił pracownikowi w ramach umowy o dzieło np. 2 tys. zł,a teraz dodatkowo będzie musiał odprowadzić od tej sumy składki na ZUS? Może przerzucić dodatkowy koszt na klientów, ale to mało prawdopodobne. Ci bowiem droższego produktu nie kupią, sami są coraz biedniejsi. Może składkę zapłacić z kasy firmy, pogarszając jej sytuację finansową. To też kiepskie wyjście, przedsiębiorcy skorzystają z niego niechętnie. Najczęściej wybierać będą takie rozwiązanie, że sumę składek na ZUS odejmą po prostu od dotychczasowego wynagrodzenia. Pracownik dostanie do ręki mniej. Małe firmy, zamiast umowy śmieciowej, mogą zaproponować umowę na czarno.

Związkowcom, zatrudnionym głównie w wielkich zakładach państwowych, wydaje się, że po ozusowaniu umów śmieciowych pracodawcy zaczną ludzi masowo zatrudniać na etatach. To bzdura. Szybciej zwolnią, niż w niepewnych czasach nałożą na firmy dodatkowe zobowiązania finansowe. Łudzą się, że do ZUS popłyną tak wielkie pieniądze, że można będzie cofnąć reformę „67”. Oczywiście, jeśli „Solidarność” odniesie kolejne zwycięstwo i zlikwiduje samozatrudnienie, co jest kolejnym mirażem.

To prawda, że ZUS-owi dramatycznie brakuje pieniędzy i że państwo musi go wspomagać z budżetu. Finansowa sytuacja państwa jest trudna m.in. dlatego, że ciągle utrzymuje ono przywileje emerytalne dla mundurowych, rolników, górników, prokuratorów itp. Rocznie kosztuje to około 40 mld zł. Tych przywilejów „Solidarność” jednak broni, bo w dużej części korzystają z nich członkowie związku. Bezrobotni, których przybędzie, do związków zawodowych nie należą.

Dlatego liderzy Prawa i Sprawiedliwości zaczynają się od tych złych pomysłów odcinać.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną