Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Premier ogłosił zmiany w OFE. Rewolucja?

Donald Tusk. Donald Tusk. KPRM / materiały prasowe
Propozycje rządu na zmiany w systemie Otwartych Funduszy Emerytalnych:

1. Część obligacyjna OFE (w obligacjach skarbu państwa i tych, które były gwarantowane przez państwo) będzie przekazana do ZUS. To ponad 51 proc. aktywów OFE. Fundusze nie będą mogły inwestować w te obligacje (ale w samorządowe już tak).

2. Wykluczona zostanie możliwość przejęcia przez państwo akcji, które są już w portfelu OFE (akcje stanowią ponad 48 proc. ich aktywów). Nacjonalizacji OFE nie będzie.

3. Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna. Wszyscy obywatele będą mogli dokonać wyboru - czy chcą dalej brać udział w grze inwestycyjnej, w jakiej uczestniczy OFE, czy wolą państwową, gwarantowaną emeryturę. Pierwsze wypłaty emerytur na nowych zasadach mają się zacząć w połowie przyszłego roku.

4. Jeśli obywatel nie dokona wyboru w ciągu 3 miesięcy oznacza, że znajdzie się w ZUS.

5. Składka do OFE będzie na poziomie 2,92 proc., czyli 40 proc. pierwotnej składki, która była przekazywana od OFE od 1999 r. Całość będzie mogła być inwestowana w akcje. 

6. To ZUS będzie wypłacał emerytury z OFE i informował o stanach kont.

7. Przesunięcia kapitału z OFE do ZUS będzie się odbywało stopniowo, w ciągu 10 lat.

8. Nastąpi obniżenie opłat za zarządzanie kapitałem przez fundusze o połowę, by obsługa systemu emerytalnego była mniejsza. Dotyczyć to będzie zarówno ZUS, jak i OFE.

10. Pieniądze zebrane na koncie w OFE nadal będą mogły być dziedziczone.

CO JESZCZE POWIEDZIAŁ PREMIER NA TEMAT OFE:

Doszliśmy do rozwiązań, które w w dużym stopniu wypełniają najważniejsze oczekiwania społeczne. Kluczowe było osiągnięcie kilku efektów.

Po pierwsze: kwestia długu publicznego. System OFE okazał się systemem bardzo kosztownym, zwiększającym dług publiczny. On uniemożliwia wykonanie skoku cywilizacyjnego, polegającego na wzroście, na inwestycjach, w tym inwestycjach publicznych.

Po drugie: bezpieczeństwo emerytur. OFE nie jest przygotowane do dożywotniego wypłacanie emerytur, za które odpowiada. Dlatego proponujemy rozwiązanie, któe zabezpieczy polskiego emeryta i zagwarantuje wypłatę emerytur dożywotnio.

Trzecia sprawa: chcemy, aby rozwiązania były neutralne z punktu widzenia obecnego i przyszłego emeryta, by nie wpłynęły na wysokość przyszłej emerytury. Chcieliśmy obniżyć też ryzyko związane z inwestowaniem w system akcyjny, inwestowaniem przez OFE na giełdzie. Uznaliśmy, że ryzyko budowania przyszłej emerytury powinno wynikać z woli obywatela, a nie powinno być narzucone, jak jest teraz.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną