Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Rynek

Gaz bojowy

Paliwo polityczne: jeśli nie gaz, to co?

Pod naciskiem UE i w dużym stopniu za unijne pieniądze Polska integruje się z europejskim systemem gazociągowym. Pod naciskiem UE i w dużym stopniu za unijne pieniądze Polska integruje się z europejskim systemem gazociągowym. Sergiy Serdyuk / PantherMedia
Polska namawia Unię do solidarności energetycznej i ograniczenia zależności od rosyjskiej ropy i gazu. Unia namawia nas, byśmy zmniejszyli swoje uzależnienie od węgla. Kto kogo przekona?
Polskie rozumienie bezpieczeństwa energetycznego różni się od tego, jak je pojmuje Unia Europejska.pakhnyushchyy/PantherMedia Polskie rozumienie bezpieczeństwa energetycznego różni się od tego, jak je pojmuje Unia Europejska.

Najnowsza polska propozycja, z jaką premier Donald Tusk wystąpił na unijnym szczycie, zakłada wspólne negocjowanie zakupów rosyjskiego gazu. Chcemy, by UE stworzyła coś w rodzaju systemu zakupów grupowych, bo wspólnie mamy szansę na lepszą cenę. Rosjanie straciliby też możliwość rozgrywania poszczególnych krajów między sobą i kuszenia tańszym gazem jednych, a innych karania droższym. My z reguły płacimy najwyższe stawki, a na dodatek stale boimy się, że zakręcą nam kurek.

Polityka 14.2014 (2952) z dnia 01.04.2014; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Gaz bojowy"
Reklama