Ulgi dla ekologicznego budownictwa

Energooszczędny dom z dopłatą
Nawet 50 tys. zł na budowę domu mogą dostać ci, którzy zdecydują się zastosować ekologiczne rozwiązania pozwalające obniżyć zużycie energii.
JR/Polityka

Pieniądze pochodzą z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który na dotacje dla domów energooszczędnych chce przeznaczyć 300 mln zł w ciągu najbliższych pięciu lat. Kto chce skorzystać z pomocy Funduszu, musi najpierw znaleźć odpowiedni projekt. Wsparcie dotyczy domów, które będą potrzebowały nie więcej niż 40 kWh energii rocznie do ogrzewania i wentylacji na każdy metr kw. (standard NF40). W takim przypadku inwestor może liczyć na wsparcie wynoszące 30 tys. zł. Kto zdecyduje się na wyjątkowo oszczędny dom pasywny (zużycie energii do ogrzewania, podgrzewania wody i wentylacji poniżej 15 kWh na metr kw. rocznie, czyli standard NF15), otrzyma 50 tys. zł dotacji.

Autor projektu domu musi potwierdzić, jakie standardy energooszczędne będzie spełniać budynek. Następnie należy zwrócić się do weryfikatora projektów. Lista osób z potrzebnymi uprawnieniami dostępna jest na stronie internetowej Związku Banków Polskich. Po zakończeniu robót inny weryfikator zbada, czy dom rzeczywiście został zbudowany zgodnie z zamierzeniami. Jeśli nie będzie miał zastrzeżeń, Fundusz wypłaci dofinansowanie bankowi, w którym zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny na budowę.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj