Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Niewolnicy kopalń

Węgiel wyborczy

Jeśli efektywny czas pracy górnika na zmianie to 2–2,5 godz., przez pięć dni w tygodniu, to jak węgiel może być tani? Jeśli efektywny czas pracy górnika na zmianie to 2–2,5 godz., przez pięć dni w tygodniu, to jak węgiel może być tani? Leszek Zych / Polityka
Mieliśmy budować gospodarkę opartą na wiedzy, a będziemy – opartą na węglu. Dlaczego? Bo mamy węgiel i górników. A w perspektywie zbliżające się wybory.
Jak to możliwe, żeby opłacało się do Polski sprowadzać węgiel z Azji, Australii czy Ameryki Południowej?Wikipedia Jak to możliwe, żeby opłacało się do Polski sprowadzać węgiel z Azji, Australii czy Ameryki Południowej?

Węgla mamy dziś wyjątkowo dużo, na Śląsku widać to najlepiej. Na przykopalnianych hałdach piętrzą się jego gigantyczne hałdy, ok. 6 mln ton. Miejscowi te góry nazywają Beskidem Sypanym. Najwyższe szczyty należą do Kompani Węglowej (4,7 mln ton). To największy koncern górniczy Europy, który zatrudnia 55 tys. pracowników i dziś znajduje się na progu bankructwa. Gdyby w ostatnich tygodniach nie sprzedał jednej ze swych kopalni – Knurów-Szczygłowice – nie miałby pieniędzy na wypłaty dla górników.

Polityka 20.2014 (2958) z dnia 13.05.2014; Temat tygodnia; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Niewolnicy kopalń"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >