Dlaczego Putin nic sobie nie robi z gróźb Zachodu?

Kolos na gazowych nogach
Dlaczego Władimir Putin bez wahania zajmuje Krym, prowadzi agresywną politykę wobec Ukrainy i kpi sobie z groźby zachodnich sankcji? Bo czuje się pewnie, bo Rosja wydaje się dziś naprawdę silna – politycznie i gospodarczo.
Rury Gazociągu Północnego
Kymi/Wikipedia

Rury Gazociągu Północnego

Kiedy w 1999 r. Putin przejmował władzę, kraj był na dnie. Wcześniej przechodził bolesną transformację, w wyniku której PKB spadł o 40 proc. Finanse były w opłakanym stanie. Waluta słabła w oczach, a w 1998 r. kraj w końcu zbankrutował i musiał prosić o zagraniczną pomoc.

Piętnastolecie dominacji Putina w rosyjskiej polityce wszystko odmieniło. Federacja Rosyjska jest dziś krajem uznawanym za szóstą gospodarkę świata. Eksploatuje gigantyczne skarby: największe zasoby gazu ziemnego (25 proc. zasobów światowych) i ósme na świecie zasoby ropy naftowej. Niepomiernie wzrosła też finansowa siła Rosji: bankrut sprzed 16 lat dysponuje dziś szóstymi na świecie rezerwami złota i walut sięgającymi około pół biliona dolarów. A przeciętny dochód mieszkańca Rosji, wyrażony w dolarach, wzrósł w ciągu 15 lat aż 11-krotnie (realnie dwukrotnie, reszta wzrostu wynikała ze zwiększenia się siły nabywczej rubla wobec dolara). Rząd odzyskał kontrolę nad najbardziej dochodowymi gałęziami gospodarki, tworząc system kapitalizmu państwowego – czyli współpracy Kremla z oligarchami, zmuszonymi do oddawania części gigantycznych zysków.

Obejmując władzę, Władimir Putin złożył przyrzeczenie odbudowy kraju i, zdaniem większości Rosjan, zobowiązanie wypełnił. Kiedy jednak bliżej przyjrzeć się podstawom sukcesu gospodarczego, widać, że są one znacznie słabsze, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Źródłem sukcesu był głównie gwałtowny wzrost cen eksportowanych przez Rosję surowców. Odnotowany w czasach Putina dwunastokrotny wzrost cen ropy i gazu zmienił wątły strumień dochodów z eksportu w potężną rzekę dolarów, a to z kolei przełożyło się na wzrost siły nabywczej i przyspieszenie rozwoju gospodarczego.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną