Rynek

Wall Street broni Main Street

Nowi krytycy nierówności dochodowych

Main Street – czyli synonim przeciętnej, zwyczajnej ulicy – to najlepszy przyjaciel Wall Street. Main Street – czyli synonim przeciętnej, zwyczajnej ulicy – to najlepszy przyjaciel Wall Street. Matt Mawson / Corbis
Nadmierne nierówności dochodowe są w USA krytykowane od dawna. Teraz jednak do grona krytyków dołączają eksperci z wielkich amerykańskich instytucji finansowych.
Wall Street może kwitnąć w bardziej harmonijnym partnerstwie. Ucierpi, gdy go nie zbuduje.Rob Young/Flickr CC by 2.0 Wall Street może kwitnąć w bardziej harmonijnym partnerstwie. Ucierpi, gdy go nie zbuduje.

Rosnące rozwarstwienie dochodów nie jest zdrowe dla amerykańskiej demokracji – przekonywał latem 2006 r. Milton Friedman, dodając natychmiast, że jest to zjawisko przejściowe. Przyczyn upatrywał w tym, że szaleńczym zarobkom na Wall Street, eksplozji fortun, czasem zasłużonych, czasem nie, towarzyszył na początku minionej dekady większy niż w przeszłości napływ Latynosów o niskich kwalifikacjach, więc kiepsko opłacanych. Napęczniały – mówił – oba bieguny: superbogatych i superbiednych, i dlatego statystyka pokazuje to, co pokazuje, czyli rosnącą polaryzację dochodów. Twierdził, że to aberracja, i wierzył, że ta polaryzacja rychło się skończy. Wielki ekonomista zmarł jesienią 2006 r., a rozpiętości znacznie od tego czasu urosły.

O tym, że rosnące różnice w dochodach hamują wzrost gospodarczy, przebąkiwali też przy rozmaitych okazjach inni ludzie dalecy od lewicy. Warren Buffett mówił, że coś nie gra, jeśli jego stawka podatkowa jest niższa niż stawka jego sekretarki. Ojciec Billa Gatesa opowiadał się za utrzymaniem podatku spadkowego. Grupki milionerów wzywały nadaremno, aby im wymierzyć wyższe podatki. Ale wszystko to były głosy albo odosobnione, albo raczej prywatne. Co innego, gdy w podobnym tonie odzywają się instytucje rynku kapitałowego.

Agencja ratingowa Standard&Poor’s opublikowała raport zrzucający winę za anemiczny wzrost na nadmierne rozpiętości w dochodach. Przypomniała, że wielka recesja 2007–09 zabrała pracę blisko 9 mln Amerykanów, że gospodarka wciąż próbuje się z niej wygrzebać, że rząd potrzebuje pieniędzy na wsparcie starzejącego się społeczeństwa.

Polityka 42.2014 (2980) z dnia 14.10.2014; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Wall Street broni Main Street"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021