Rynek

Kto tu utka sieć?

Kto zarobi na mobilnym internecie

Magdalena Gaj, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marek Wiśniewski/Puls Biznesu
Rynek szybkiego mobilnego internetu czeka przetasowanie. Karty rozdaje Magdalena Gaj, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Największymi przegranymi mogą okazać się dotychczasowy lider Zygmunt Solorz i jego Polkomtel.
Dominik Libicki, były szef Cyfrowego PolsatuPiotr Waniorek/Forbes/Forum Dominik Libicki, były szef Cyfrowego Polsatu

Biznesową i personalną sensacją ubiegłego tygodnia była zaskakująca dymisja najbliższego współpracownika Zygmunta Solorza Dominika Libickiego, szefa Cyfrowego Polsatu, a jednocześnie wiceprezesa Polkomtela (właściciela sieci telefonicznej Plus). Libicki, zdolny menedżer, który z Solorzem pracował kilkanaście lat, był w swoim czasie przeciwny, aby Cyfrowy Polsat przejmował Polkomtel, do czego jednak właściciel w końcu go zmusił. Formalnym szefem Polkomtela został Tobias, syn Zygmunta Solorza, całym interesem kierował Solorz, a odpowiedzialny za wszystko był Libicki. Iskrzyło od dawna, nawet komunikat o odejściu Libickiego mówi, że przyczyną jest różnica zdań z właścicielem. Bez Libickiego będzie Solorzowi o wiele trudniej. Giełda na odejście Libickiego zareagowała spadkiem cen akcji Cyfrowego Polsatu. Dla Solorza idą ciężkie czasy.

Kilka dni wcześniej personalne tsunami przeszło też przez polskie T-Mobile. Dwa miesiące przed końcem kadencji zdymisjonowano dwóch członków zarządu, w tym prezesa. Nowi ludzie potrzebni są do nowych wyzwań, bo toczy się właśnie kluczowa rozgrywka o ostateczny kształt polskiej telekomunikacji. Wkrótce polski rynek, na którym działają operatorzy telefonów komórkowych, zostanie gruntownie przemeblowany. Dominującą pozycję zyskają gracze, którzy zdobędą pasma częstotliwości 800 MHz. Ich dysponentem jest właśnie UKE, a w praktyce prezes Magdalena Gaj. Urząd powinien co prawda realizować politykę państwa, ale jest ona niejasna i zmienna.

Polityka 45.2014 (2983) z dnia 04.11.2014; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto tu utka sieć?"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016