Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Puckie skarby

Kopalnie nad morzem?

Legalne wypłukiwanie bursztynu w okolicach Pucka Legalne wypłukiwanie bursztynu w okolicach Pucka Wojtek Jakubowski / KFP
Nad Zatoką Pucką, kojarzoną dotąd z wakacyjnym wypoczynkiem, mogą wyrosnąć szyby kopalniane. Czy zagłębie turystyczne przekształci się w zagłębie górnicze?
Fragment instalacji związanej z poszukiwaniem gazu łupkowego w LubocinieKrzysztof Mystkowski/KFP Fragment instalacji związanej z poszukiwaniem gazu łupkowego w Lubocinie

Jeszcze niedawno Barbórka była tu egzotyką. Świętowali ją pracownicy morskich platform wydobywczych Petrobalticu oraz geolodzy morza z gdańskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG). Teraz to się zmienia. Pojawiły się wieże wiertnicze firm poszukujących gazu z łupków. PGNiG wypłukuje sól kamienną w Kosakowie koło Gdyni, tworząc gigantyczne podziemne magazyny gazu. A teraz do tego górniczego grona dołączyli amatorzy soli potasowo-magnezowych zwanych polihalitami, a także rud miedzi i srebra.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Rynek; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Puckie skarby"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022