Rynek

Porozumienie między związkowcami i rządem podpisane

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr CC by 2.0
Plan zakłada restrukturyzację kopalń, górnikom dołowym zaś gwarantuje zatrudnienie i korzystniejsze warunki urlopowe.

Program naprawczy nie zakłada likwidacji kopalń – ale ich restrukturyzację. Część z nich – Brzeszcze, ruch Centrum (część kopalni Bobrek-Centrum), ruch Makoszowy (część kopalni Sośnica-Makoszowy) oraz Piekary – najpierw przejdzie przez proces naprawczy w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), a z czasem zostanie oddana w ręce inwestorów.

Pozostałe kopalnie trafią do Nowej Kompanii Węglowej, spółki powołanej do istnienia w piątek, 16 stycznia, i finansowanej w stu procentach przez Skarb Państwa. Prace nad kształtowaniem się nowej spółki mają potrwać do 30 września 2015 r. we współpracy z górnikami.

Nowa Kompania Węglowa ma objąć następujące kopalnie: Bielszowice, Bolesław Śmiały, Chwałowice, Halemba-Wirek, Jankowice, Marcel, Piast, Pokój, Ruch Sośnica (część kopalni Sośnica-Makoszowy), Rydułtowy-Anna, Ziemowit. I zakłady: Górniczych Robót Inwestycyjnych, Informatyki i Telekomunikacji, Elektrociepłowni, Logistyki Materiałowej oraz Remontowo-Produkcyjny.

W treści porozumienia zawarto ponadto zmiany dotyczące pakietu socjalnego, przewidujące m.in. dodatkowy urlop przedemerytalny (przysługujący pracownikom przeróbki mechanicznej węgla) oraz podwyższone odprawy (przysługujące pracującym na powierzchni). Zrezygnowano z odpraw jednorazowych dla pracowników dołowych. Pracownicy będą poza tym mogli skorzystać z odprawy w wysokości 12-miesięcznej pensji.

Dla górników dołowych, którym do emerytury pozostały cztery lata (i mniej), przewidziano 4-letnie urlopy (75 proc. wynagrodzenia). Dla pracowników przy przeróbce węgla mających w perspektywie jeszcze trzy lata pracy (i mniej) – urlopy trzyletnie (również 75 proc. wynagrodzenia).

Dodatkowo do 28 lutego 2015 r. zostanie sporządzony wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu dla Inwestycji w sektorze górnictwa węgla kamiennego.

Negocjacje programu naprawczego dla Kompanii Węglowej trwały do soboty, 17 stycznia. Porozumienie zostało podpisane przez przedstawicieli Międzyresortowego Zespołu ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza oraz przedstawicieli związków zawodowych. W spotkaniu z górnikami wzięli udział premier Ewa Kopacz oraz ministrowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Karpiński.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną