Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

PZU wchodzi w branżę bankową. Kupił 25 proc. akcji Alior Bank

PZU / Facebook
– To pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU – powiedział prezes firmy Andrzej Klesyk. Zamiarem PZU jest stworzenie jednego z największych banków w Polsce.

Zgodnie podpisaną w sobotę rano umową przedwstępną PZU ma przejąć 25 proc. akcji Alior Banku za kwotę ponad 1,6 mld zł.

W ten sposób PZU chce rozpocząć proces konsolidacji polskiego rynku bankowego. Jej celem ma być utworzenie banku, który należałby do pięciu największych w naszym kraju.

Dzisiejsza transakcja to pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU – oświadczył prezes firmy Andrzej Klesyk po zawarciu umowy. – Chcemy stworzyć bank, który pod względem kapitałów będzie w czołowej piątce na rynku.

Zastrzegł, że PZU nie zamierza przejmować dalszych udziałów Alior Banku, za to firma jest w trakcie rozmów z kolejnymi dwoma podmiotami bankowymi. – Mamy nadzieję, że uda nam się kupić kolejny podmiot, jeszcze w tym roku – powiedział Klesyk.

Jak tłumaczył, „możliwości znaczącego wzrostu na rynku ubezpieczeniowym są obecnie mocno ograniczone”. Dlatego właśnie PZU postanowiło zainwestować w aktywa bankowe i dzięki temu podnosić wartość Grupy PZU.

Teraz PZU będzie musiało poczekać na zgodę na dokonanie transakcji przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ze względu na zaangażowanie PZU na Ukrainie, zielone światło polskiemu ubezpieczycielowi musi dać także Komitet Antymonopolowy Ukrainy.

(źródła: PZU, „Puls Biznesu”, „Gazeta Wyborcza”)

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną