Rozszerzenie monopolu pocztowego niezgodne z prawem UE
Ewentualne zmiany w prawie, które przywróciłyby monopol na obsługę przesyłek sądowych Poczcie Polskiej, byłyby pogwałceniem regulacji europejskich – oceniają prawnicy. W przeszłości Unia Europejska nie pozwoliła na podobny krok Słowacji.
Materiały promocyjne

W świetle przepisów unijnego prawa konkurencji państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą co do zasady, poprzez zmiany przepisów krajowych, rozszerzać monopolu na świadczenie usług pocztowych wcześniej zliberalizowanych – stwierdza dr Mariusz Baran z kancelarii Łatała i Wspólnicy.

Ekspert zwraca uwagę na artykuły 102 i 106 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi ponowne wprowadzenie monopolu na doręczanie przesyłek sądowych byłoby drastycznym pogwałceniem unijnych regulacji. Rynek ten został całkowicie zliberalizowany od 1 stycznia 2013 r., choć wcześniej był zastrzeżony dla operatora publicznego, czyli Poczty Polskiej.

Cofnięcie liberalizacji rynku pocztowego byłoby krokiem wstecz w procesie demonopolizacji polskiej gospodarki. Byłby to sygnał, że zasady gry w gospodarce mogą zostać zmienione. Dlatego dobrze, że Unia Europejska nie daje poszczególnym krajom takiej możliwości – powiedział Krystian Szostak, Członek Zarządu InPost ds. prawnych i regulacyjnych.

Próby monopolizacji rynku pocztowego nie tylko w Polsce

Co ważne, takie traktowanie przepisów Unii to nie tylko teoria. Komisja Europejska w 2008 r. zakwestionowała zgodność z unijnym prawem działań Słowacji, kiedy ten kraj zmienił prawo pocztowe, zastrzegając możliwość świadczenia usług z zakresu poczty hybrydowej tylko dla Slovenska Posta. Wcześniej tę usługę świadczyło kilka niezależnych firm.

Poczta hybrydowa to usługa polegająca na tym, że nadawca wysyła operatorowi informacje w formie elektronicznej, a dopiero ten je drukuje, sortuje i dostarcza. To bardzo atrakcyjna oferta dla tych klientów, którzy regularnie wysyłają duże ilości druków swoim partnerom i klientom – są to np. banki oraz firmy telekomunikacyjne. Przez rozszerzenie monopolu Słowacja chciała wspomóc operatora zasiedziałego. Jednak Komisja Europejska stanowczo zadeklarowała, że nie są to działania dopuszczalne na wspólnym europejskim rynku.

Rozszerzenie monopolu pocztowego nie jest całkowicie wykluczone. Trybunał Sprawiedliwości UE jasno precyzuje jednak, że jest to możliwe tylko i wyłącznie, kiedy brak rozszerzenia uniemożliwi całkowicie świadczenie takiej usługi. Nie jest tak w przypadku przesyłek sądowych, bo w tym segmencie niezależna konkurencja Poczty Polskiej radzi sobie nie gorzej od niej, będąc równocześnie znacznie tańsza. Warto o tym pamiętać, bo koszt końcowy – w tym przypadku – pokrywa podatnik.

Materiały promocyjne

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj