Rynek

Premier umywa ręce

Grecy decydują w referendum, czy przyjmą warunki UE

Paolo Benegiamo / Flickr CC by 2.0
Grecja w ekspresowym tempie przygotowuje referendum, które ma uratować nie kraj, a rząd. Tymczasem sami Grecy ruszyli do banków, a dokładniej do bankomatów.
myunidays/Tumblr
Lorenzo Gaudenzi/Flickr CC by 2.0

Spekulacje mówiły o przedterminowych wyborach. Zamiast nich już dziś odbędzie się nadzwyczajne referendum. Obywatele Grecji mają w nim odpowiedzieć na pytanie dotyczące najnowszych warunków pomocy dla swojego kraju, pozwalających po raz kolejny uniknąć bankructwa.

Jednak rząd Aleksisa Ciprasa nie pozostawał w tym referendum bezstronny. Przeciwnie, jednoznacznie namawiał do odrzucenia propozycji Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego. Większość Greków chce co prawda zachować euro, ale nie ma dziś wiarygodnej siły politycznej, która poprowadziłaby tych ludzi i przeciwstawiła się Ciprasowi.

Wynik referendum jest zatem sprawą otwartą, tym bardziej że pytanie zostało sformułowane po myśli rządzącej koalicji: „Czy jesteś za odrzuceniem warunków pomocy?”. Zatem ci głosujący przeciwko muszą tak naprawdę zaznaczyć TAK, podczas gdy popierający założenia programu powinni odpowiedzieć NIE.

Rządząca Syriza chce się zabezpieczyć przed społecznym wzburzeniem w obu przypadkach. Jeśli Grecy przyjmą nowe warunki pomocy, Cipras rozłoży ręce i powie, że sami chcieli kolejnych cięć i podwyżek podatków zamiast posłuchać premiera. Jeśli natomiast powiedzą NIE rządom strefy euro (czyli zagłosują TAK), nie będą mogli mieć do rządu pretensji, jeśli Grecja straci euro, ogłosi niewypłacalność, wprowadzi drachmę, a sektor bankowy przestanie istnieć w dotychczasowej formie, bo Europejski Bank Centralny zakręci kurek z pieniędzmi.

Co dobre dla rządu, dla zwykłych Greków jest w tej chwili gehenną. Po raz pierwszy przed wieloma bankomatami zaczęły się tworzyć długie kolejki, co było zapowiedzią dramatycznego tygodnia przedreferendalnego.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną