Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Tragedia grecka w Ostrowicach

Pierwsza gmina w Polsce zagrożona bankructwem

Ostrowice z lotu ptaka. W gminie o powierzchni 150 km kw. mieszka 2,5 tys. osób, z czego ponad 200 bezrobotnych. W tym roku zadłużona gmina osiągnie 9,8 mln zł dochodu, przy 10,3 mln wydatków. Ostrowice z lotu ptaka. W gminie o powierzchni 150 km kw. mieszka 2,5 tys. osób, z czego ponad 200 bezrobotnych. W tym roku zadłużona gmina osiągnie 9,8 mln zł dochodu, przy 10,3 mln wydatków. Gmina Ostrowice
Z dnia na dzień okazało się, że w Ostrowicach wszystko – drogi, woda, szkoła, świetlica – było na kredyt. Więc teraz ratują się tak jak Grecja. A jak się nie uda, gmina jako pierwsza w historii zniknie z mapy kraju.
Wacław Micewski, wójt gminy OstrowiceMariusz Sepioło/Polityka Wacław Micewski, wójt gminy Ostrowice

Dochodzi już do tego, że z Ostrowic robią sobie żarty. Jakiś czas temu w sekretariacie gminy odebrano telefon. Osoba po drugiej stronie przedstawiła się jako przedstawiciel ambasady Grecji. Łamaną angielszczyzną proponowała wspólne projekty, m.in. szkolenie dotyczące życia z długami. Dwie godziny później ambasada oficjalnie zaprzeczyła, by ktokolwiek od nich dzwonił do Ostrowic.

Krystyna Kamińska, skarbnik gminy od 26 lat, głosem tak spokojnym, że aż wpadającym w monotonię, przyznaje: sytuacja może przypominać grecką, gdyż długi zaciągnięte w parabankach wynoszą 33 mln zł.

Polityka 34.2015 (3023) z dnia 18.08.2015; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Tragedia grecka w Ostrowicach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021