„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Co się stanie z naszą pracą?

Czy w XXI wieku zabraknie zajęcia dla wszystkich

Humanoidalne roboty pracujące na linii produkcyjnej w japońskiej fabryce Glory Ltd. w Kazo, na północ od Tokio. Humanoidalne roboty pracujące na linii produkcyjnej w japońskiej fabryce Glory Ltd. w Kazo, na północ od Tokio. Issei Kato/Reuters / Forum
Zła wiadomość jest taka, że z pracą jest w XXI w. źle. I prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej. Dobra polega na tym, że przynajmniej zaczęliśmy się nad tym zastanawiać.
Dziś już nikt nie może być pewny przyszłości. Bo roboty coraz częściej pożerają robotę zarezerwowaną dotąd dla prawników, programistów, a nawet lekarzy.Pichi Chuang/Reuters/Forum Dziś już nikt nie może być pewny przyszłości. Bo roboty coraz częściej pożerają robotę zarezerwowaną dotąd dla prawników, programistów, a nawet lekarzy.

Czy robot zabierze mi robotę? – to pytanie, na które potrafi odpowiedzieć prosta wyszukiwarka zawieszona na stronie brytyjskiej BBC. I to dość precyzyjnie. Wystarczy wpisać tam swój zawód (do wyboru jest ich aż 702), a już sekundę później mamy wynik. W procentach. Wpisałem więc ochoczo: „dziennikarz, redaktor prasowy”. I odetchnąłem. Bo prawdopodobieństwo, że w dającej się przewidzieć przyszłości ta akurat robota ulegnie automatyzacji, wynosi ledwie 8 proc.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Rynek; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Co się stanie z naszą pracą?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021