Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Dużo i bez głowy

Program 500 plus: Za drogi, niesprawiedliwy i przygotowany bez głowy

Thomas Ix / PantherMedia
Gwóźdź polityki prorodzinnej PiS, czyli program 500 plus, będzie niesprawiedliwy i nieskuteczny. Za to bardzo drogi. Tylko w tym roku kosztować będzie ponad 17 mld zł.

Jeśli program 500 zł na dziecko (dla większości rodzin dopiero drugie i kolejne) rzeczywiście wejdzie w życie od kwietnia i jeśli będzie obowiązywał dłużej niż rok – z unijnego ogona przesuniemy się na czoło stawki. Na politykę prorodzinną relatywnie zaczniemy wydawać bardzo dużo, tyle co np. Francja. Ale bez głowy i szansy na pożądane rezultaty.

Już widać, że obecny kształt programu jest niesprawiedliwy. Samotna matka z dzieckiem na wsparcie nie ma co liczyć, nawet jeśli zarabia pensję minimalną. Dochody „na głowę” w tej małej rodzinie przekroczą bowiem próg 800 zł. To rodzi uzasadnione poczucie krzywdy, w kampanii wyborczej obiecywano bowiem 500 zł na każde dziecko. Trzeba dużo złej woli, żeby uznać, że pomoc państwa się takiej rodzinie nie należy. Poczucie krzywdy uzasadnione tym bardziej, że świetnie zarabiająca (z dochodami nawet powyżej 10 tys. zł) rodzina z dwojgiem dzieci dodatek na drugie dziecko dostanie. Mimo że wcale nie jest jej potrzebny. PiS o tym wie, dlatego apeluje, żeby bogaci z pieniędzy rezygnowali.

Po drugie – cały program będzie nieskuteczny. Celem programu ma być przecież to, by w Polsce rodziło się więcej dzieci. Czy rodzina z jednym dzieckiem zdecyduje się dla 500 zł na następne? Na pewno nie. A już na pewno nie te rodziny, których sytuacja materialna pozwala na powiększenie rodziny. Chociaż badania pokazują, że Polacy chcieliby mieć dzieci więcej, niż mają. A nie mają drugiego i kolejnych głównie z powodu obojętności państwa na trudności, z którymi wiąże się posiadanie dzieci.

Z powodu braku żłobków, przedszkoli i tzw. infrastruktury, pozwalającej młodym matkom i ojcom spokojnie pracować w przekonaniu, że dzieci mają właściwą opiekę. Takich dobrych i niedrogich miejsc pobytu dla dzieci w naszym kraju brakuje, a młode matki niekoniecznie chcą korzystać z kilkuletnich urlopów, bo im dłuższa przerwa, tym trudniejszy powrót na rynek pracy. Państwa to nie obchodzi.

I, paradoksalnie, od tego roku tych dobrych i tanich żłobków i przedszkoli brakować będzie jeszcze bardziej. Zatrzymywanie sześciolatków w przedszkolach spowoduje bowiem, że zabraknie w nich miejsc dla dzieci młodszych. 500 zł nie tylko problemu nie rozwiąże, ale stanie się on jeszcze bardziej nabrzmiały. Bo nasze państwo postanowiło, z powodów ideologicznych, uporczywie ignorować fakt, że kobiety w Polsce są coraz lepiej wykształcone i coraz bardziej ambitne. Nie chcą, by macierzyństwo pozbawiało je możliwości pracy zawodowej i mają prawo od państwa oczekiwać w tym względzie pomocy. One chciałyby te dwie ważne kwestie pogodzić. Dostaną 500 zł i niech siedzą cicho.

Konserwatywny rząd cieszy się, że część kobiet z powodu lepszej sytuacji finansowej zostanie w domu, przy dzieciach. Tam, gdzie – zdaniem prawicy – jest ich miejsce. Z pracy zrezygnują zwłaszcza te gorzej wykształcone, z nikłymi szansami na dobrą pracę i zarobki. Za osiemnaście lat zobaczą, że nic nie odłożyły na emeryturę. Zwrócą się do państwa po zasiłki. Przybędzie kolejny problem.

Wydając na politykę prorodzinną naprawdę dużo, nie osiągniemy celu, jakim miało być więcej dzieci. Chyba że chodziło tylko o wygranie wyborów.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną