Rynek

Stołki na stół!

Jak się gra posadami w państwowych spółkach

Jarosław Kaczyński, powracający do łask Adam Hofman i minister skarbu Dawid Jackiewicz – pierwsza trójka kadrowa PiS. To oni rozdają posady w państwowych spółkach. Jarosław Kaczyński, powracający do łask Adam Hofman i minister skarbu Dawid Jackiewicz – pierwsza trójka kadrowa PiS. To oni rozdają posady w państwowych spółkach. Rafał Guz / PAP
Państwowa gospodarka dostarcza wysokopłatnych posad, którymi rządzący kupują zwolenników, cementują polityczne koalicje i sojusze. Dziś Jarosław Kaczyński chce tą walutą sfinansować transakcję życia: zdobyć sejmową większość, by zmienić konstytucję.
Adam Lipiński nic się nie zmienił. Pozostaje człowiekiem cienia i jest wciąż tym, kim był przed dekadą: wiceprezesem partii, ministrem w Kancelarii Premiera do współpracy z parlamentem. I głównym kadrowcem PiS.Adam Chełstowski/Forum Adam Lipiński nic się nie zmienił. Pozostaje człowiekiem cienia i jest wciąż tym, kim był przed dekadą: wiceprezesem partii, ministrem w Kancelarii Premiera do współpracy z parlamentem. I głównym kadrowcem PiS.

Czyli pani z grupą pięciu osób, czyli razem sześć osób, pani chciałaby wstąpić do PiS. A oni do tamtego klubu albo zakładają inne koło. To dobrze, jakie są oczekiwania? – pytał 10 lat temu posłankę Samoobrony Renatę Beger wiceprezes PiS Adam Lipiński. Rozmowa dotyczyła stanowiska dla posłanki oraz dla jej znajomych i krewnych, w zamian za wzmocnienie sejmowego klubu PiS. Rozmawiano nie o sprawach programowych, ale o pieniądzach i posadach. „Wie pani, to żaden problem, bo my mamy mnóstwo wolnych stanowisk, to nie ma żadnego problemu z tym” – tłumaczył wiceprezes PiS.

Polityka 7.2016 (3046) z dnia 09.02.2016; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Stołki na stół!"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021