Rynek

Stołki na stół!

Jak się gra posadami w państwowych spółkach

Jarosław Kaczyński, powracający do łask Adam Hofman i minister skarbu Dawid Jackiewicz – pierwsza trójka kadrowa PiS. To oni rozdają posady w państwowych spółkach. Jarosław Kaczyński, powracający do łask Adam Hofman i minister skarbu Dawid Jackiewicz – pierwsza trójka kadrowa PiS. To oni rozdają posady w państwowych spółkach. Rafał Guz / PAP
Państwowa gospodarka dostarcza wysokopłatnych posad, którymi rządzący kupują zwolenników, cementują polityczne koalicje i sojusze. Dziś Jarosław Kaczyński chce tą walutą sfinansować transakcję życia: zdobyć sejmową większość, by zmienić konstytucję.
Adam Lipiński nic się nie zmienił. Pozostaje człowiekiem cienia i jest wciąż tym, kim był przed dekadą: wiceprezesem partii, ministrem w Kancelarii Premiera do współpracy z parlamentem. I głównym kadrowcem PiS.Adam Chełstowski/Forum Adam Lipiński nic się nie zmienił. Pozostaje człowiekiem cienia i jest wciąż tym, kim był przed dekadą: wiceprezesem partii, ministrem w Kancelarii Premiera do współpracy z parlamentem. I głównym kadrowcem PiS.

Czyli pani z grupą pięciu osób, czyli razem sześć osób, pani chciałaby wstąpić do PiS. A oni do tamtego klubu albo zakładają inne koło. To dobrze, jakie są oczekiwania? – pytał 10 lat temu posłankę Samoobrony Renatę Beger wiceprezes PiS Adam Lipiński. Rozmowa dotyczyła stanowiska dla posłanki oraz dla jej znajomych i krewnych, w zamian za wzmocnienie sejmowego klubu PiS. Rozmawiano nie o sprawach programowych, ale o pieniądzach i posadach. „Wie pani, to żaden problem, bo my mamy mnóstwo wolnych stanowisk, to nie ma żadnego problemu z tym” – tłumaczył wiceprezes PiS.

Polityka 7.2016 (3046) z dnia 09.02.2016; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Stołki na stół!"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021