Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Żegnaj skarbie

Wielkie przemeblowanie państwowej gospodarki

Elektrownia w Łaziskach Górnych. Część imperium Taurona. Elektrownia w Łaziskach Górnych. Część imperium Taurona. Maciej Jarzębiński / Forum
Spółki kontrolowane przez państwo zostaną niebawem połączone w kilka wielkich grup. Dzięki temu bogatsze firmy będą mogły subsydiować biedniejsze z nadzieją, że Bruksela się nie połapie.
Brzeszcze to rodzinne miasto Beaty Szydło. Kopalnię przejął więc za złotówkę koncern Tauron, biorąc na siebie nie tylko obowiązek dalszego finansowania strat zakładu, ale także zwrotu otrzymanej pomocy.Jakub Porzycki/Forum Brzeszcze to rodzinne miasto Beaty Szydło. Kopalnię przejął więc za złotówkę koncern Tauron, biorąc na siebie nie tylko obowiązek dalszego finansowania strat zakładu, ale także zwrotu otrzymanej pomocy.

We wszystkich ministerstwach i urzędach centralnych urzędnicy siedzą jak na szpilkach. Myślą: kto zaraz zostanie wylany, a kto ma szansę ocaleć? W Ministerstwie Skarbu Państwa takich rozterek nie mają. Resort przeznaczony jest do likwidacji, więc już ponad sto osób dostało wymówienie, reszta też musi myśleć o nowej pracy. Trwa wielkie przemeblowanie państwowej gospodarki.

O prywatyzacji mowy dziś nie ma, nabiera za to wagi polityczny nadzór właścicielski nad spółkami kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Najważniejsze z nich reprezentują sektor paliwowo-energetyczny. Ma się nim zająć nowy resort energii. Na razie podlegają mu kopalnie węgla kamiennego, ale od kwietnia pod skrzydła ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego (lub jego następcy, bo mówi się o dymisji) trafią pozostałe spółki węglowe (m.in. Węglokoks, Węglozbyt) oraz najważniejsze koncerny elektroenergetyczne (PGE, Tauron, Enea, Energa). Zakończenie transferów planowane jest na lato, kiedy dołączą paliwa i gaz (Orlen, Lotos, PGNiG) oraz dwie gdańskie firmy obsługujące portowe terminale paliwowo-naftowe (Naftoport i Siarkopol).

Nie udało się w resorcie energii ulokować tylko trzech spółek – PERN Przyjaźń, GAZ-System i PSE – bo zajmują się transportem paliw i energii, a dyrektywy unijne zabraniają łączenia w tych samych rękach wytwarzania paliw i energii oraz ich przesyłu. Problem różnych rąk rozwiązano więc, powołując pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Jest nim Piotr Naimski, który nadzoruje te firmy. Różne ręce, ale jeden mózg.

W jednym worku

Trwają teraz przymiarki, które spółki ze sobą połączyć i w jaki sposób. O niektórych planach było już głośno, bo minister skarbu Dawid Jackiewicz ogłosił zamiar połączenia Orlenu, Lotosu i PGNiG.

Polityka 10.2016 (3049) z dnia 01.03.2016; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Żegnaj skarbie"
Reklama