Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Ryba psuje się od głowy

Sekretne firmy i miliardowe przelewy do rajów podatkowych. Na liście nazwiska: Putin, Poroszenko, Asad, Messi...

Kathie M Ceballos L / Flickr CC by 2.0
Jak można oczekiwać od przywódców, że będą walczyć z oszustami podatkowymi, skoro sami do nich należą? To najsmutniejsza lekcja po ujawnieniu „panamskich kwitów”.  
mat. pr.

Prezydenci Ukrainy i Argentyny, król Arabii Saudyjskiej, premierzy Kataru i Islandii, rodziny prezydentów Azerbejdżanu i Syrii, a przede wszystkim szereg bliskich osób z otoczenia Władimira Putina – nazwiska tych wszystkich ludzi można znaleźć w morzu dokumentów, jakie zostały wykradzione z jednej panamskich kancelarii. Tak, zaledwie jednej, co pokazuje skalę tzw. optymalizacji podatkowej, stosowanej również przez tych, którzy stanowią prawo.

Przyłapani różnie się tłumaczą. Albo zaprzeczają, albo bagatelizują, albo próbują wyjaśniać, że mimo posiadania firm w rajach podatkowych nic z nimi nie zrobili. Często pada argument, że skorzystanie z usług kancelarii Mossack Fonseca było tylko elementem pewnego procesu. Tylko jakiego i czemu miał on służyć?

Najczęściej chodziło oczywiście o unikanie płacenia podatków, do czego Panama ze swoimi bardzo liberalnymi przepisami nadaje się idealnie. Do tego ten kraj w ostatnich latach cieszy się polityczną stabilnością i szybkim rozwojem gospodarczym, więc tym bardziej wydaje się bezpiecznym miejscem na obsługę firm, mieszczących się w skrytkach pocztowych.

Jednak wyjątkowo silna reprezentacja bogatych Rosjan wśród klientów panamskiej kancelarii każe myśleć też o innym powodzie. Dla Rosjan takie skomplikowane układy finansowe to idealne narzędzie do omijania międzynarodowych sankcji i ochrony swojego majątku. A może nie tylko swojego, bo jakoś trudno uwierzyć, żeby Władimir Putin jedynie z uwagi na swoją nieograniczoną łaskawość pozwalał kolegom oszukiwać także rosyjskiego fiskusa.

To, że z różnych sztuczek podatkowych korzystają sławni piłkarze jak Lionel Messi, raczej nie dziwi, bo wielcy sportowcy już dawno przestali być wzorami do naśladowania. Jednak zamieszanie w panamską aferę tak wielu czołowych polityków martwi dużo bardziej. Czy mogą oni jednocześnie walczyć z oszustami podatkowymi w swoich krajach i do tej grupy należeć? Czy mają oni jakąkolwiek motywację, aby ścigać wielkie międzynarodowe koncerny, unikające płacenia podatków poprzez księgowe sztuczki? A może raczej to od tych koncernów czerpią inspiracje do zarządzania swoim, jak się okazuje, nie tak wcale małym majątkiem?

Polscy politycy mogą na razie odetchnąć z ulgą. Poza Pawłem Piskorskim, który i tak nie odgrywa w naszej polityce żadnej istotnej roli. Oczywiście nie oznacza to, że u nas grzeszników nie ma. Są przecież inne kancelarie i inne raje. Po ujawnieniu dokumentów z Panamy możemy się tylko pocieszyć, że w dzisiejszym świecie żadne dane oszustów nie są idealnie chronione. I każdą informację da się wykraść lub kupić. Może to skłoni niektórych do zastanowienia się dwa razy, zanim zaczną swoją finansową podróż po podatkowych rajach.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną