Rynek

Obóz wielkiej stoczni

Rząd bierze się za odbudowę przemysłu stoczniowego

Samopodnośna barka „Zourite” z gdyńskiej stoczni Crist posłuży do budowy przybrzeżnej estakady wyspy Reunion. Samopodnośna barka „Zourite” z gdyńskiej stoczni Crist posłuży do budowy przybrzeżnej estakady wyspy Reunion. Piotr Starenczak / KFP
Premier Szydło uroczyście ogłosiła plan odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego. Czy można odbudować branżę, która jest w wyjątkowo dobrej kondycji? Można. Bo tu nie chodzi o gospodarkę realną, ale symboliczną.
Stocznia Szczecińska, przedstawiciele rządu prezentują projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej. Na pierwszym planie od lewej: Poseł Artur Szałabawka, minister Marek Gróbarczyk, minister Paweł Szałamacha i wojewoda Piotr Jania.Cezary Aszkielowicz/Agencja Gazeta Stocznia Szczecińska, przedstawiciele rządu prezentują projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej. Na pierwszym planie od lewej: Poseł Artur Szałabawka, minister Marek Gróbarczyk, minister Paweł Szałamacha i wojewoda Piotr Jania.

Symbolicznie polski przemysł stoczniowy upadł. Mówił o tym Jarosław Kaczyński już w 2011 r. przed bramą Stoczni Szczecińskiej Nowa. „Upadł, z niewielkimi wyjątkami” – wyjaśniał. Obiecywał, że kiedy PiS odzyska władzę, to wszystko się zmieni. „To zaniechanie bardzo konkretnego rządu i bardzo konkretnego człowieka. To zaniechanie Donalda Tuska” – przekonywał, a słuchacze skandowali „rozliczyć!”.

I nie ma znaczenia, że owe stoczniowe „niewielkie wyjątki” to dziesiątki firm, które zanotowały w 2014 r.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Obóz wielkiej stoczni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021